Reklama

PKB USA wzrósł w II kwartale o 1,0 proc.

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w II kwartale 2011 roku o 1,0 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podało w piątek ministerstwo handlu USA w kolejnym wyliczeniu.

Analitycy spodziewali się wzrostu PKB o 1,3 proc. Poprzednie wyliczenie Departamentu Handlu mówiło o wzroście w drugim kwartale o 1,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. W I kwartale 2011 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 0,4 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Amerykańska gospodarka mocno zwolniła, co pokazały dzisiejsze dane o produkcie krajowym brutto. Ponadto wcześniej przedstawiono serię raportów sygnalizujących pogorszenie koniunktury w sektorze przemysłowym oraz usługowym.

-----

Joe Biden: Gospodarce potrzeba więcej bodźców

Wiceprezydent USA Joe Biden oświadczył w piątek, że potrzeba więcej bodźców, by "rozruszać" gospodarkę amerykańską. Biden rozmawiał z dziennikarzami, wracając do USA na pokładzie Air Force Two z podróży do Japonii, Mongolii i Chin.

Reklama

W kontekście swej wizyty w Chinach Biden powiedział, że nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja w sprawie sprzedaży przez USA Tajwanowi myśliwców F-16. Oświadczył też, że Pekin jest świadom tego, iż USA uważają chińską politykę jednego dziecka na rodzinę za "coś wstrętnego".

Pytany o ustąpienie szefa agencji ratingowej Standard & Poor's, która obniżyła najwyższy dotąd rating Stanów Zjednoczonych, Biden zastrzegł, że nie orientuje się w wewnętrznych mechanizmach tej firmy, ale powiedział, że "instynkt" podpowiada mu, iż mogło to być rezultatem presji ze strony niezadowolonych przedsiębiorstw.

-----

W USA wzrost w II kwartale jeszcze słabszy niż wcześniej informowano

Amerykańskie Ministerstwo Handlu skorygowało w dół wskaźnik wzrostu gospodarki, umacniając przekonanie obserwatorów, że gospodarka USA nie może dojść do siebie po recesji.

Jak podał rząd w piątek, PKB w II kwartale wzrastał w tempie 1 procenta w skali rocznej, a nie - jak poprzednio podawano - 1,3 procenta. Pierwszy kwartał był okresem jeszcze powolniejszego wzrostu - 0,4 procenta w skali rocznej.

Bezrobocie utrzymuje się na poziomie 9,1 proc., na rynku mieszkaniowym panuje zastój i sprzedaż towarów wzrasta powoli. Indeks zaufanie konsumentów do gospodarki, mierzony przez Thomson Reuters i Uniwersytet Michigan, spadł w sierpniu do poziomu 55,7 z 63,7 w poprzednim miesiącu.

Tymczasem prezes Rezerwy Federalnej, Ben Bernanke, przemawiając w piątek na konferencji w Jackson Hole w Wyoming, nie zaproponował planu pobudzenia gospodarki.

Bernanke ma ograniczone możliwości, gdyż stopa procentowa znajduje się na poziomie bliskim zeru, a dalsze wykupywanie przez Fed aktywów z banków grozi rozkręceniem inflacji.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »