Reklama

PKO BP: O ugodach będziemy myśleć w najbliższych kwartałach

Na razie nie widać przełomu w podejściu banków do sprawy kredytów frankowych. Zawiązują wysokie rezerwy na ryzyko prawne związane z procesami sądowymi, ale poważnych propozycji ugód skierowanych do klientów nie ma.

Reklama

Na konferencji wynikowej PKO BP, na której zarząd banku omawiał rekordowe wyniki za 2019 rok (bank zarobił na czysto 4 mld zł) nie obyło się bez pytań o podejście do rozwiązania problemu kredytów frankowych. Jeszcze na kilka dni przed publikacją wyników bank poinformował o zawiązaniu w czwartym kwartale rezerw na ryzyko z tym związane na blisko 450 mln zł. 

Reklama

- Przypomnę że wyrok TSUE dotyczył pojedynczej sprawy,  na podstawie której się buduje oczekiwania dotyczące wszystkich kredytów  frankowych. Kilka banków już zaprezentowało swoje wyniki i konstatacja dla nas wszystkich jest taka, że banki w różny sposób, ale w wymiarze zbliżonym, tworzą rezerwy na potencjalne ryzyko prawne związane z tą sprawą.  Na pewno wszystkich łączy, że modele przyjęte do kwantyfikacji tych rezerw są obarczone dużym błędem słabości próbki, którą dysponujemy. W związku z tym należy oczekiwać, że wszystkie banki kwartał po kwartale, będą ten model modyfikowały wraz z napływem spraw frankowych i rozstrzygnięć sądowych, które znajdują się we wstępnej fazie - mówił Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP na konferencji wynikowej.

Odnosząc się do tego, czy bank wyjdzie z nowymi propozycjami ugód, prezes powiedział, że bank generalnie jest otwarty na ugody, ale z jego wypowiedzi wynika, że na razie nie ma żadnych konkretnych planów w tej kwestii.

- PKO BP w relacjach z klientami zawsze dąży do tego, żeby znaleźć rozwiązanie, które  satysfakcjonuje obie strony - powiedział Jagiełło. Dodał, że w ubiegłym roku bank zawarł ponad 15 tys. ugód z klientami detalicznymi, dotyczących różnych spraw, ale nie podano jaka część dotyczyła kredytów walutowych.

- Jeśli chodzi o ugody dotyczące kredytów walutowych to będzie to proces, który będzie przed nami w następnych miesiącach i kwartałach, bo musimy dojść do takiej sytuacji, kiedy z punktu widzenia rozpatrywania sprawy, obie strony rozumieją gdzie się znajdujemy i jakie są oczekiwania. Jeśli będzie przestrzeń do tego, by taka ugoda została zawarta, to 15 tys. ugód zawartych przez bank w 2019 roku jest przykładem dobrej woli PKO BP - dodał.

W środę bank pochwalił się bardzo dobrymi wynikami finansowymi. Zwrot z kapitału wyniósł ponad 10 proc. Bank zapowiedział niedawno, że celuje w 5 mld zł zysku w 2022 roku i 12 procentowy zwrot z kapitału.

Monika Krześniak-Sajewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »