PKO BP: O ugodach będziemy myśleć w najbliższych kwartałach

Na razie nie widać przełomu w podejściu banków do sprawy kredytów frankowych. Zawiązują wysokie rezerwy na ryzyko prawne związane z procesami sądowymi, ale poważnych propozycji ugód skierowanych do klientów nie ma.

Na konferencji wynikowej PKO BP, na której zarząd banku omawiał rekordowe wyniki za 2019 rok (bank zarobił na czysto 4 mld zł) nie obyło się bez pytań o podejście do rozwiązania problemu kredytów frankowych. Jeszcze na kilka dni przed publikacją wyników bank poinformował o zawiązaniu w czwartym kwartale rezerw na ryzyko z tym związane na blisko 450 mln zł. 

- Przypomnę że wyrok TSUE dotyczył pojedynczej sprawy,  na podstawie której się buduje oczekiwania dotyczące wszystkich kredytów  frankowych. Kilka banków już zaprezentowało swoje wyniki i konstatacja dla nas wszystkich jest taka, że banki w różny sposób, ale w wymiarze zbliżonym, tworzą rezerwy na potencjalne ryzyko prawne związane z tą sprawą.  Na pewno wszystkich łączy, że modele przyjęte do kwantyfikacji tych rezerw są obarczone dużym błędem słabości próbki, którą dysponujemy. W związku z tym należy oczekiwać, że wszystkie banki kwartał po kwartale, będą ten model modyfikowały wraz z napływem spraw frankowych i rozstrzygnięć sądowych, które znajdują się we wstępnej fazie - mówił Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP na konferencji wynikowej.

Reklama

Odnosząc się do tego, czy bank wyjdzie z nowymi propozycjami ugód, prezes powiedział, że bank generalnie jest otwarty na ugody, ale z jego wypowiedzi wynika, że na razie nie ma żadnych konkretnych planów w tej kwestii.

- PKO BP w relacjach z klientami zawsze dąży do tego, żeby znaleźć rozwiązanie, które  satysfakcjonuje obie strony - powiedział Jagiełło. Dodał, że w ubiegłym roku bank zawarł ponad 15 tys. ugód z klientami detalicznymi, dotyczących różnych spraw, ale nie podano jaka część dotyczyła kredytów walutowych.

- Jeśli chodzi o ugody dotyczące kredytów walutowych to będzie to proces, który będzie przed nami w następnych miesiącach i kwartałach, bo musimy dojść do takiej sytuacji, kiedy z punktu widzenia rozpatrywania sprawy, obie strony rozumieją gdzie się znajdujemy i jakie są oczekiwania. Jeśli będzie przestrzeń do tego, by taka ugoda została zawarta, to 15 tys. ugód zawartych przez bank w 2019 roku jest przykładem dobrej woli PKO BP - dodał.

W środę bank pochwalił się bardzo dobrymi wynikami finansowymi. Zwrot z kapitału wyniósł ponad 10 proc. Bank zapowiedział niedawno, że celuje w 5 mld zł zysku w 2022 roku i 12 procentowy zwrot z kapitału.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »