PKO BP/Poczta polityczny sojusz
Sojusz PKO BP z Pocztą Polską powinien jak najszybciej przybrać konkretny wymiar. Powiedział "Gazecie Wyborczej" Sławomir Skrzypek, od kilku tygodni wiceprezes PKO BP i członek rady nadzorczej Banku Pocztowego.
PKO Bank Polski i Poczta Polska podpiszą wkrótce umowę o bliskiej współpracy biznesowej, natomiast na razie nie planują powiązania kapitałowego, wynika z czwartkowych wypowiedzi pierwszego wiceprezesa PKO BP Kazimierza Małeckiego. Warunki są już wynegocjowane, w najbliższym czasie nastąpi podpisanie umowy. Porozumienie zakłada współpracę tylko i wyłącznie biznesową, obejmuje wszystkie obszary, w ramach których możemy współpracować - powiedział Małecki podczas konferencji prasowej. W ub. roku PKO BP i Poczta Polska podpisały list intencyjny w sprawie współpracy i powołały zespół roboczy, by opracował szczegółowe propozycje. Zespół ten zakończył już prace.
Polityczna fuzja
Już w kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zapowiadało chęć doprowadzenia do współpracy PKO BP i Poczty Polskiej. Według nieoficjalnych informacji części mediów, PiS rozważał nawet fuzję tych instytucji. PKO BP posiada już 25% plus jedną akcję Banku Pocztowego, w którym reszta walorów należy do Poczty Polskiej. Skarb Państwa posiada wciąż ok. 51,59% akcji banku. Natomiast Poczta Polska jest przedsiębiorstwem państwowym. Plany zacieśnienia współpracy PKO BP z Pocztą Polską są nie od dziś oczkiem w głowie polityków PiS, marzących o stworzeniu narodowej grupy finansowej. O takich planach PiS mówił jeszcze przed wygranymi wyborami.
Według prasy ostatnie roszady personalne w spółkach skarbu państwa wskazują, że plany budowy narodowego koncernu finansowego z udziałem PKO BP już wkrótce nabiorą kształtów. Zacieśnienie współpracy z pocztą mogłoby być pierwszym krokiem do stworzenia narodowej grupy finansowej wokół PKO BP oraz wzmocniłoby pozycję banku na rynku środkowoeuropejskim.