Reklama

PKO BP - śmiałe plany do 2012 roku

PKO BP planuje, że do 2012 roku jego aktywa przekroczą 200 mld zł, a wskaźnik kosztów do dochodów będzie poniżej 45 proc. - poinformował bank w strategii na lata 2010-2012.

Zgodnie z planami banku w 2012 r. jego wskaźnik kosztów do dochodów będzie poniżej 45 proc., ROE powyżej 16 proc., ROA powyżej 2 proc., a CAR powyżej 12 proc.

PKO BP chce, by do 2012 roku jego suma bilansowa wzrosła do powyżej 200 mld zł, portfel kredytowy wyniósł ponad 160 mld zł, a depozyty były powyżej 160 mld zł. Kapitały własne przekroczyć mają 25 mld zł.

Bank założył znaczący udział we wszystkich ważnych segmentach rynku oraz "istotnie" większe uproduktowienie klientów banku.

Bank podał, że kapitał w emisji przeznaczony będzie głównie na wzrost akcji kredytowej, a wzrost akcji kredytowej będzie finansowany głównie z własnej bazy depozytowej.

Reklama

"Celem przyjętej strategii jest wykorzystanie olbrzymiego potencjału jaki tkwi w całej grupie PKO Banku Polskiego, co pozwoli na znaczące zwiększenie aktywów przy jednoczesnym zapewnieniu rentowności na poziomie zgodnym z oczekiwaniami akcjonariuszy i inwestorów" - napisano w komunikacie.

PKO BP podało, że zakłada synergię i wykorzystanie potencjału całej grupy finansowej zarówno w segmencie bankowości indywidualnej, jak i korporacyjnej.

"Wzmocniona zostanie oferta dla firm w ramach takich grup produktów jak depozyty strukturyzowane, leasing, factoring czy usługi bankowości transakcyjnej" - podał bank.

W bankowości inwestycyjnej plany banku przewidują istotny wzrost udziałów w rynkach produktów skarbowych, maklerskich, usług powierniczych oraz finansowania strukturalnego.

Bank podał, że chce wzmocnić część instytucjonalną Domu Maklerskiego PKO BP oraz zintensyfikować współpracę z instytucjami finansowymi.

Strategia nie określa polityki dywidendowej banku. Maciej Wewiór, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa poinformował PAP, że resort skarbu podejmie decyzję w tej sprawie po przedstawieniu rekomendacji przez zarząd. "Z dużym zadowoleniem przyjmujemy, że zarząd i rada nadzorcza banku sporządziły strategię. To efekt dobrej współpracy pomiędzy radą i zarządem" - powiedział Wewiór. "Bank ma silną i stabilną bazę finansową między innymi dzięki przeprowadzonej emisji akcji. To daje mu potencjał do wzrostu, ekspansję na rynkach i umocnienie swojej pozycji lidera. Zapisy strategii są dobre, liczymy, że zarząd będzie ją konsekwentnie realizował" - dodał.

ROE netto na koniec września 2009 roku wynosiło 15,2 proc., podczas gdy rok wcześniej 29,3 proc. Wskaźnik kosztów do dochodów wzrósł w tym okresie do 47,5 proc. z 44,1 proc. Współczynnik wypłacalności na koniec III kwartału 2009 r. wyniósł dla PKO BP 10,48 proc. natomiast dla grupy 10,94 proc. Suma bilansowa grupy PKO BP na koniec września 2009 roku wynosiła 146,6 mld zł.

Po trzech kwartałach 2009 roku zysk netto grupy PKO BP wynosił 1,79 mld zł.

DM BZ WBK, Maciej Barański

PKO BP w strategii na lata 2010-2012 planuje, że w 2012 roku jego zysk netto przekroczy 4 mld zł, a wskaźnik kosztów do dochodów będzie poniżej 45 proc. Analitycy oceniają, strategię banku jako konserwatywną. Zgodnie z planami banku w 2012 r. jego wskaźnik kosztów do dochodów będzie poniżej 45 proc., ROE powyżej 16 proc., ROA powyżej 2 proc., a CAR powyżej 12 proc. PKO BP planuje, że do 2012 roku jego suma bilansowa wzrośnie do powyżej 200 mld zł, portfel kredytowy wyniesie ponad 160 mld zł, a depozyty będą powyżej 160 mld zł. Kapitały własne przekroczyć mają 25 mld zł. "Strategię oceniam konserwatywnie. Bliższa jest moim szacunkom na 2011, przewiduję, że o rok wcześniej bank pokaże podobne cyfry. Zważywszy, że mają nowy kapitał to wygląda na to, że będą go powoli plasować. Adekwatność kapitałowa ma być powyżej 12 proc. - nie wiadomo, czy będzie to np. 14 czy 13 proc. Dwanaście procent sugerowałoby albo agresywną politykę dywidendową, albo jakiś mix produktów, bo to uzależnione jest od ryzyka aktywów. W moich szacunkach mam wyższy poziom. Rynek spodziewał się więcej w 2012 roku, wszystko wydaje się ostrożne".

- Analitycy Deutsche Bank dodali akcje PKO BP do listy najbardziej atrakcyjnych spółek.

Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | wskaźnik | plany | bank

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »