Reklama

PKO BP: Widzimy już przygotowania firm do inwestycji

W ostatnim miesiącu pojawiła się duża aktywność firm w obszarze inwestycji. Widać to po zwiększonym zainteresowaniu kredytami inwestycyjnymi czy leasingiem - mówi dyrektor formacji firm i przedsiębiorstw w PKO Banku Polskim.

- W cały sektorze bankowym obserwujemy wzrost depozytów w sektorze przedsiębiorstw, przy czym warto zaznaczyć, że on się zaczął jeszcze przed wypłatą subwencji w ramach tarczy finansowej, bo wynikał z niepewności rynkowej. W takiej sytuacji firmy mają naturalną tendencję do akumulowania kapitału i powstrzymywania się od decyzji inwestycyjnych - mówi Tomasz Frąckowiak.

Reklama

Jak podkreśla, pierwsza pomoc w ramach tarcz była potrzebna do utrzymania bieżącej płynności i pokrycia kosztów stałych, w sytuacji gdy przychody firm znacznie spadły. - Dobrze, że ta pomoc została szybko udzielona, bo gdyby nie to,  nie mielibyśmy dziś bezrobocia na poziomie lekko przekraczającym 6 proc.  tylko ten wskaźnik byłby dużo wyższy - mówi ekspert PKO BP.

Jak dodaje, ostatnie dane pokazują już znacznie lepszą sytuacje firm.

- Zaobserwowaliśmy wyraźną poprawę w lipcu i poziom przychodów firm rośnie. Widać duże ożywienie, choć cały czas na rynku jest jeszcze niepewność, bo nie wiemy jak sytuacja związana z pandemią ukształtuje się w najbliższych miesiącach, szczególnie jesienią, kiedy na problemy z Covid  nałoży się klasyczny wirus grypy. Może to spowodować wzrost przypadków kwarantanny i w efekcie ograniczy aktywność na rynku, więc firmy trzymają pogotowie gotówkowe- tłumaczy Tomasz Frąckowiak.

I podkreśla, że już są widoczne symptomy zwiększania inwestycji przez firmy.

- W ostatnim miesiącu pojawiła się duża aktywność w obszarze inwestycji.  Widać to po zapotrzebowaniu na produkty bankowe. O ile w lockdownie największe zapotrzebowanie było na te, które poprawiają płynność jak kredyt w rachunku, faktoring, kredyty obrotowe,  to teraz widzimy zwiększone zainteresowanie kredytami inwestycyjnymi, leasingiem, firmy podejmują kolejne decyzje o rozwoju. Covid dał duży impuls do digitalizacji działalności, zmienił model pracy na zdalną, a to są elementy, które również wymagają nakładów inwestycyjnych, między innymi w IT, w sprzęt komputerowy - dodaje ekspert PKO BP.

Monika Krześniak-Sajewicz

Dowiedz się więcej na temat: Forum Wizja Rozwoju | PKO BP SA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »