Plastik z recyklingu uderza rykoszetem. Zawiera setki toksyn

Tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu nie są zdrowe. Po przebadaniu próbek szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu znaleźli w nich setki groźnych substancji, m.in. pestycydów i lekarstw - informuje PAP. Ostrzegają, że związki te zagrażają ludziom i środowisku. Sposobem na zaradzenie sytuacji jest zakazanie wykorzystywania do produkcji plastiku trujących substancji.

Do produkcji plastiku wykorzystuje się 13 tys. różnych substancji. Jedna czwarta z nich klasyfikowanych jest jako niebezpieczne. “A żadnej substancji nie można uznać za całkowicie bezpieczną” - zauważają szwedzcy naukowcy. 

Miał rozwiązać ważny problem

Recykling plastiku miał być rozwiązaniem problemu zanieczyszczania środowiska tworzywami sztucznymi. Tymczasem po przeprowadzonych badaniach naukowcy przestrzegają przed truciznami zawartymi w plastikach uzyskanych z recyklingu. - Obecne w plastiku toksyczne substancje komplikują jego ponowne użycie i utrudniają recykling – mówi prof. Bethanie Carney Almroth, współautorka badania opublikowanego w holenderskim piśmie „Data in Brief”. 

Reklama

Naukowcy z Goeteborga pobrali próbki w 13 krajach Europy Wschodniej, Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Po przeprowadzeniu badań wykryli w nich setki trujących chemikaliów. Z powodu tych zanieczyszczeń wiele produktów może nie nadawać się do użytku - ostrzegają badacze. Zwracają też uwagę, że znalezione zanieczyszczenia zagrażają ekonomii cyrkularnej. 

Pestycydy, leki i chemikalia

„Liczne badania pokazują, że niebezpieczne chemikalia mogą gromadzić się w dosyć ściśle zamkniętej pętli systemu recyklingowego. Musimy pilnie usunąć obecne w plastikach związki, które mogą szkodzić ludzkiemu zdrowiu i środowisku” – podkreśla współautorka badania, Bethanie Carney Almroth. 

W próbkach badacze znaleźli i opisali 491 organicznych substancji. Oprócz dodatków wykorzystywanych do produkcji plastików były tam również groźne pestycydy, leki i chemikalia przemysłowe - informuje PAP. Autorzy analizy zwracają uwagę, że brakuje przepisów, które regulują skład chemiczny plastiku, a sprawę utrudnia międzynarodowy handel tworzywami. 

Grozi ludziom i środowisku

Naukowcy z Goeteborga, a także z innych ośrodków naukowych zwrócili się do magazynu „Science”. W wysłanym liście zwrócili uwagę, że „niebezpieczne chemikalia stwarzają ryzyko dla pracowników zakładów przetwarzania plastiku, a także dla społeczeństwa i dla środowiska". Podkreślili, że "zanim recykling będzie mógł przyczynić się do zmniejszenia kryzysu wywołanego zanieczyszczeniem plastikiem, przemysł musi ograniczyć ilość groźnych substancji w tworzywach”.

W 2022 r. światowa produkcja plastiku wyniosła 390 milionów ton - informuje portal plasticseurope.org. Było to o ponad 4 proc. więcej niż w 2021 r. Według badań fundacji Ellen MacArthur, zaledwie 15 proc. opakowań trafia do kontenerów, a jedynie 5 proc. jest poddawanych recyklingowi. 

ew 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: plastik | recykling | pestycydy | toksyny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »