Podano informacje o wzroście gospodarczym w Polsce w III kwartale 2017 r.

Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2017 roku wzrósł o 4,7 proc. rdr oraz wzrósł o 1,1 proc. kdk wobec wzrostu w II kw. na poziomie 4,0 proc. rdr (po korekcie) - wynika z flash szacunku GUS.

Ekonomiści ankietowani przez PAP oczekiwali, że w III kwartale gospodarka wzrosła o 4,5 proc. rdr.

Pełne dane o PKB w III kwartale GUS poda 30 listopada.

W III kwartale w Polsce nastąpiła wyraźna poprawa rocznej dynamiki nakładów inwestycyjnych - wynika z przesłanego PAP Biznes komentarza wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego .

"Równocześnie w III kwartale, według naszych szacunków, miała miejsce wyraźna poprawa rocznej dynamiki nakładów inwestycyjnych. To dobre dane, które dają obraz całej gospodarki w bardzo konkretnym momencie - po dwóch latach od powołania obecnego rządu i po półtora roku realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wzrostowi gospodarczemu sprzyja też uszczelnienie systemu podatkowego, mające duży wpływ na stabilność finansów publicznych" - napisano w komentarzu.

Reklama

Morawiecki dodał, że w 2017 r. są "realne szanse", żeby tempo rocznego rozwoju gospodarki było najwyższe od 2011 roku, gdy wyniosło 5,0 proc.

"W okresie I-III kw. '17 PKB był o ok. 4,3 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2016 r. i w związku z tym są realne szanse, że tempo wzrostu PKB w tym roku będzie najwyższe od 2011 r. Co więcej, wyniki gospodarki polskiej wyglądają bardzo dobrze na tle średniej UE. Zanotowane w III kwartale tempo wzrostu było dwukrotnie wyższe niż analogiczne tempo dla UE i strefy euro" - dodano.

Morawiecki ocenił, że obecna sytuacja ekonomiczna będzie pozytywnie stymulować produktywność polskiej gospodarki.

"Jednak wzrost PKB, nawet tak dynamiczny, nie jest wartością samą w sobie - interesuje mnie przede wszystkim dlatego, że świadczy o dobrej sytuacji ekonomicznej Polaków. Potwierdzają to inne badania, które wskazują, że w ostatnich miesiącach Polacy najlepiej w historii oceniali swoją sytuację finansową. Mamy też istotny wzrost wynagrodzeń. To ważny bodziec dla przedsiębiorstw wymuszający podnoszenie produktywności" - dodano.

..........................

Wzrost gospodarczy w III kw. powyżej oczekiwań

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS, tempo wzrostu PKB w III kw. wzrosło do 4,7% r/r wobec 4,0% w II kw., a tym samym ukształtowało się nieznacznie powyżej naszej prognozy zgodnej z konsensusem rynkowym (4,5%).

Wyższą od naszych oczekiwań dynamikę PKB w III kw. można w pewnym stopniu wiązać z opublikowaną dziś przez GUS rewizją kwartalnych danych o PKB w okresie I kw. 2016 - II kw. 2017. Jej efektem było zwiększenie dynamiki PKB w I i II kw. o 0,1 pkt. proc. Roczna dynamika PKB oczyszczona z wpływu czynników sezonowych zwiększyła się z 4,2% w II kw. do 5,0% r/r, kształtując się na poziomie najwyższym od III kw. 2011 r.

Kwartalna odsezonowana dynamika PKB w III kw. wzrosła do 1,1% wobec 0,9% w II kw., co wskazuje na lekkie przyspieszenie wzrostu aktywności gospodarczej w III kw. Opublikowane przez GUS dane są wstępnym szacunkiem. Pełne dane o PKB zawierające informacje dotyczące jego struktury zostaną opublikowane 30 listopada.

Inwestycje przyspieszyły, konsumpcja lekko spowolniła

Uważamy, że głównym czynnikiem dynamizującym wzrost PKB w III kw. był wyższy wkład eksportu netto, związany z zaskakującym spowolnieniem dynamiki importu. Zwiększeniu uległ również wkład inwestycji. Zwiększenie to było naszym zdaniem efektem zarówno wyższej dynamiki inwestycji publicznych, jak również przyspieszenia tempa wzrostu inwestycji przedsiębiorstw prywatnych oraz gospodarstw domowych.

Ożywienie inwestycji wynikało ze zwiększonego wykorzystania środków unijnych z perspektywy finansowej 2014-2020, które znalazło odzwierciedlenie w silnym wzroście produkcji budowlano-montażowej w III kw.

Ponadto, wsparciem dla ożywienia w inwestycjach przedsiębiorstw był wysoki stopień wykorzystania mocy wytwórczych w przetwórstwie przemysłowym. W naszej ocenie w III kw. utrzymał się szybki wzrost konsumpcji prywatnej, wspierany przez dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy i przyspieszenie wzrostu realnego funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw. Wkład konsumpcji do wzrostu PKB był najprawdopodobniej zbliżony do odnotowanego w III kw., a wkład zapasów - wyprzedawanych przez firmy w celu zaspokojenia szybko rosnącego popytu - lekko ujemny.

Struktura PKB kluczowa dla perspektyw stóp procentowych NBP

Dzisiejsze dane o PKB są pozytywne dla kursu złotego oraz rentowności obligacji. Wpływ tych danych na perspektywy stóp procentowych NBP będzie można w pełni ocenić po opublikowaniu przez GUS struktury PKB w III kw. Uważamy, że dane te istotnie zwiększałyby prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez RPP w I poł. 2018 r. tylko w sytuacji, w której ożywienie inwestycji następowałoby znacznie silniej niż założono w listopadowej projekcji NBP.

Zgodnie z tą projekcją dynamika inwestycji w III kw. wyniosła ok. 6% r/r i była znacznie wyższa od naszych oczekiwań (3,7% r/r). W konsekwencji, nie spodziewamy się, aby wzrost inwestycji w III kw. był wyraźnie szybszy od oczekiwanego w projekcji NBP.

W związku z tym podtrzymujemy scenariusz, zgodnie z którym podwyżka stóp procentowych NBP (o 25 pb) nastąpi w listopadzie 2018 r. Wsparciem dla tego scenariusza jest oczekiwana przez nas spadkowa trajektoria dla dynamiki cen żywności począwszy od I kw. 2018 r..

W tym przypadku również oczekiwana przez nas ścieżka znajduje się wyraźnie poniżej tej, która jest przewidywana w projekcji NBP.

Dzisiejsze dane o PKB sygnalizują ryzyko w górę dla naszej prognozy wzrostu gospodarczego w 2017 r. (4,1%). Nasz zrewidowany średnioterminowy scenariusz makroekonomiczny przedstawimy na początku grudnia br., po zapoznaniu się ze strukturą PKB w III kw.

Jakub Borowski

Główny Ekonomista

Credit Agricole Bank Polska S.A.

- - - - -

Komentarz Amronet.pl

Wzrost gospodarczy w Polsce przyspieszył z 4 do 4,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. To najlepszy wynik od sześciu lat. Z takimi statystykami plasujemy się w ścisłej czołówce europejskiej.

We wtorek na rynku walut złoty trzyma się dobrze. Przed południem za euro płacono 4,2324 złotego, za dolara 3,6130 złotego, za funta 4,7298 złotego, a za franka 3,6330 złotego. W stosunku do dnia wczorajszego notowania tych walut spadły od 1-3 groszy.

Amronet.pl

- - - - -

Wczoraj informowalismy: JP Morgan podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w 2017 do 4,1 proc.

Ekonomiści JP Morgan podwyższyli prognozę dynamiki PKB Polski w 2017 r. do 4,1 proc. z 4 proc., a w 2018 r. do 3,7 proc. z 3,5 proc. Ich zdaniem, w III kwartale 2017 r. nastąpiło mocne odbicie inwestycji.

"Po niewielkim odbiciu w pierwszej połowie 2017 r., wydaje się, że inwestycje przyspieszyły mocniej w III kw. - szczególnie publiczne ze względu na większą absorpcję funduszy unijnych" - napisano w raporcie.

Konsensus PAP przewiduje, że wzrost PKB w 2017 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2018 r. 3,9 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP spodziewają się również, że inwestycje w III kw. 2017 r. wzrosły o 5,2 proc.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKB Polski | GUS | dane makroekonomiczne | PKB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »