Podsumowanie zagranicznych wakacji 2015
Mijający sezon dostarczył branży turystycznej wielu wstrząsów. Jednak sami turyści nie zawiedli. Z biurami podróży wyjechało ich więcej niż poprzedniego lata. Choć spora część zrezygnowała z wyjazdu do krajów arabskich, jednak zupełnie nie odstraszyły Polaków ekonomiczne problemy Grecji. Jak i gdzie spędziliśmy tegoroczne wakacje?
W tym roku, chętniej niż w poprzednich latach, polscy turyści wyjeżdżali za granicę z biurami podróży - wynika z analiz Travelplanet.pl, największego pośrednika w sprzedaży ofert wyjazdów turystycznych. Jednak w odróżnieniu od poprzednich wakacji, teraz mieliśmy do czynienia z wieloma niekorzystnymi dla turystyki zdarzeniami. Zamach na tunezyjskiej plaży czy ostrzeżenia przed wyjazdami do Egiptu - te wydarzenia i ostrzegawcze komunikaty dotyczyły najpopularniejszych wśród polskich turystów kierunków podróży. Odbiło się to mocno na wyjazdach do krajów arabskich. Jednak ostrzeżenia nie zniechęciły turystów do podróżowania za granicę.
Nie obyło się w tym sezonie bez upadku jednego z większych na polskim rynku biur podróży - BP Alfa Star, które opierało swoją działalność na najtańszych kierunkach wakacyjnych, z których właśnie w tym roku turyści rezygnowali najczęściej. Taka sytuacja wiąże się zawsze z koniecznością natychmiastowego przerwania urlopu przez klientów biura i ich powrotem do kraju. Nie wszyscy turyści BP Alfa Star zostali z niczym. Ci, którzy jeszcze nie wyjechali, a wykupili imprezę turystyczną za pośrednictwem Travelplanet.pl, mają nadal możliwość wyjazdu, tyle że z innym, wybranym przez siebie biurem podróży. Pośrednik już na początku sezonu objął ochroną ubezpieczeniową do momentu wyjazdu imprezy kilkunastu biur podróży z nim współpracujących, w tym także BP Alfa Star.
W tym roku wśród polskich turystów królowała Grecja. Mimo problemów gospodarczych tego kraju, na letnie wakacje wyjechało tam ponad 37 proc. polskich turystów. To o blisko połowę więcej niż w lecie 2014 i ok. dwa razy więcej niż w lecie 2013. Druga na liście kierunków znalazła się Turcja, którą wybrało ponad 21 proc. podróżujących. Do tych krajów na wakacje wyjechało z biurami podróży niemal sześciu na dziesięciu polskich turystów.
Zagrożenia w podróżowaniu spowodowały ogromny spadek zainteresowania Tunezją (-94 proc.), a także Egiptem (-46 proc.) czy Marokiem (-35 proc.). Na tej zmianie skorzystały natomiast przede wszystkim Bułgaria, Hiszpania i Włochy. Minionego lata do Włoch pojechało o 85 proc. turystów więcej niż w 2014 roku.
Rezygnując z najtańszych kierunków wakacji polscy turyści szukali innych miejsc w podobnych cenach, stąd wybór hoteli o niższym standardzie zwłaszcza w Hiszpanii czy Włoszech. W podobny sposób wyjeżdżający z biurami podchodzili do wyżywienia. O ile All Inclusive to wciąż najchętniej wybierana forma, to przy zmianie z Egiptu czy Tunezji na inny kraj, część turystów ograniczając koszty, rezygnowała z pełnej opcji wyżywienia.
W skali całego rynku widać, że tegoroczna oferta letnich wyjazdów była na tyle bogata, że nie spowodowała finansowych rewolucji w portfelach polskich turystów. Średni koszt wypoczynku był tylko o niecałe 3 proc. wyższy niż w lecie 2014 r.