Reklama

Podwyżka stóp procentowych w USA może dopiero na początku przyszłego roku

Zapowiadana podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie spowoduje odpływ kapitału z rynku akcji w stronę dającego bardziej bezpieczny zwrot dolara. Zdaniem Rafała Sadocha z Domu Maklerskiego mBanku wydarzenie to może być przesunięte jednak nawet na początek przyszłego roku. Duży wpływ na decyzję w tej sprawie ma wynik referendum w Wielkiej Brytanii.

- Rynek w tym momencie szacuje, że kolejna podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych może mieć miejsce nawet dopiero na początku 2017 roku - informuje agencję Newseria Inwestor Rafał Sadoch, analityk w Domu Maklerskim mBanku. - Jeżeli jednak dane makroekonomiczne będą wskazywać, że może się to odbyć już po wakacjach, to mielibyśmy do czynienia z umocnieniem amerykańskiej waluty i prawdopodobnie kontynuacją spadków na głównych indeksach giełdowych.

Liczba umów na sprzedaż domów podpisanych w maju przez Amerykanów spadła miesiąc do miesiąca o 3,7 proc. Eksperci spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów spadnie o 1,1 proc. miesiąc do miesiąca.

Reklama

Wydatki amerykańskich konsumentów w maju wzrosły o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca; w kwietniu wzrosły o 1,1 proc. Dochody Amerykanów wzrosły o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca, wobec wzrostu o 0,5 proc. w poprzednim miesiącu. Ekonomiści spodziewali się, że wydatki konsumenckie wzrosną o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca oraz że dochody wzrosną o 0,3 proc.

- Gdy rośnie ryzyko wzrostu stóp procentowych w Stanach, to kapitał odpływa z rynku akcyjnego i przez to zniżkują giełdy - wyjaśnia Rafał Sadoch. - Ostatnie dni nie były najlepsze. Mimo korekty mamy do czynienia z bardzo głębokimi spadkami, odsuwamy się od historycznych szczytów. Potencjalne umocnienie dolara jest niekorzystne dla rynków, bo kapitał w takiej sytuacji jeszcze szybciej odpływałby wtedy z rynku akcyjnego w stronę dającego bardziej bezpieczne zwroty. Wyższy poziom stóp procentowych zachęcałby do lokowania kapitału gdzie indziej niż na giełdzie.

Zdaniem ekspertów, ubiegłotygodniowy wynik referendum w Wielkiej Brytanii przekreślił szansę na podwyżkę stóp procentowych przez Federalney Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) w tym roku. Nastawienie rynku uległo diametralnej zmianie, zamiast podwyżek, rynek z 10-proc. prawdopodobieństwem wycenia obniżkę stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu FOMC, jednakże jest to bardzo wątpliwe.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »