Podwyżki cen żywności w Turcji pobiły rekord. W ciągu roku wzrosły o 70 procent

​W 2022 roku wzrost cen żywności w Turcji był najwyższy spośród państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i wyniósł 71 proc. - poinformował portal Bianet, powołując się na raport Organizacji. Średni wzrost cen żywności w państwach OECD wyniósł 15,2 proc.

Inflację cen żywności w Turcji w 2022 r. oszacowano na wzrost o 71 proc. w relacji rocznej - informuje serwis binet.org, powołujący się na dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Taki wskaźnik oznacza największe podwyżki produktów spożywczych spośród wszystkich krajów zrzeszonych w OECD (należy do nich także Polska), dla których średnia w ubiegłym roku wyniosła 15,2 proc.

Serwis wskazuje także, że Turcja znalazła się na drugim miejscu pod względem wysokości średniorocznej inflacji konsumenckiej. Ta w 2022 roku wyniosła 57,7 proc. i wśród krajów zrzeszonych w OECD i przymierzanych do przystąpienia do Organizacji, Turcję wyprzedziła tylko Argentyna, która mierzy się z rekordowym wzrostem cen towarów i usług - w całym 2022 r. w relacji rocznej inflacja konsumencka wyniosła 98 proc.  

Reklama

OECD przewiduje, że w nadchodzących latach inflacja w Turcji utrzyma się na wysokim poziomie. Organizacja prognozuje, że w 2023 roku wyniesie 44,6 proc., a w 2024 roku - 41,4 proc., przy wzroście PKB o 2,8 proc. i 3,8 proc. w tych samych latach. 

Rekordowa inflacja w Turcji - co dalej ze stopami procentowymi?

Wysoką inflację w Turcji przypisuje się przede wszystkim niekonwencjonalnej polityce gospodarczej prezydenta kraju Recepa Tayyipa Erdogana polegającej na obniżaniu stóp procentowych. Zwykle, aby ograniczyć inflację, banki centralne stopy procentowe podnoszą - zaznaczył portal. 

W czwartek Bank Centralny Republiki Turcji podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Główna stopa jeszcze w lipcu 2022 roku wynosiła 14 proc., natomiast od tego czasu została obniżona do 10,5 proc. w październiku ub.r.; 9 proc. w listopadzie oraz do 8,5 proc. w lutym 2023 roku.  

W tym samym okresie inflacja konsumencka w Turcji wynosiła 85,5 proc. w relacji rocznej w październiku 2022 r.; 84,4 proc. w listopadzie oraz 55,2 proc. w lutym 2023 r. Przy czym wpływ na odczyt za poprzedni miesiąc może mieć wysoka baza statystyczna za luty 2022 r. - wówczas wzrost cen towarów i usług liczony rok do roku wyniósł 54,4 proc.  

Oprac. Alan Bartman/PAP

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | Turcja | ceny żywności

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »