Reklama

Pogorszenie nastrojów konsumenckich w październiku - Pentor

W październiku indeks nastrojów konsumenckich spadł po raz trzeci z rzędu, a jego wartość wyniosła -14,4 pkt - podał w środę Pentor.

W październiku indeks nastrojów konsumenckich spadł po raz trzeci z rzędu, a jego wartość wyniosła -14,4 pkt - podał w środę Pentor.

"W październiku br. nie zmieniły się oceny bieżącej sytuacji gospodarczej kraju, pogorszyły natomiast oczekiwania wobec przyszłości. W przypadku sytuacji finansowej gospodarstw domowych gorsze są oceny sytuacji bieżącej, a poprawiły się nieco prognozy. Na spadku indeksu zaważył 5-pkt. wzrost odsetka obawiających się pogorszenia sytuacji ekonomicznej kraju (z 33 do 38 proc.) oraz 4-pkt. wzrost liczby respondentów określających sytuację finansową swego gospodarstwa domowego jako gorszą niż przed rokiem (z 28 do 32 proc.)" - napisano w raporcie.

"Obserwacja wskaźników kwartalnych wskazuje, że wśród konsumentów utrzymuje się duże poczucie zagrożenia bezrobociem. Większej wielkości bezrobocia w Polsce w przyszłym roku obawia się 47 proc. ankietowanych, o 8 pkt. proc. więcej niż w czerwcu br. Nie zmienia się natomiast poziom osobistych obaw o utratę dotychczasowego miejsca pracy, który utrzymuje się na poziomie 14 proc.. Nie wzrasta również odsetek deklarujących, że aktualnie są bez pracy (7 proc). W społeczeństwie osłabła werbalna gotowość do ponoszenia osobistych ograniczeń i wyrzeczeń w imię poprawy w bliskiej przyszłości sytuacji gospodarczej kraju (z 38 do 33 proc.). Coraz mniej Polaków wierzy, że możliwa jest poprawa sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższych 5 lat (spadek z 24 do 22 proc.) - coraz więcej uważa, że taka poprawa nigdy nie nastąpi (wzrost z 14 do 19 proc.). Podobna tendencja występuje w odpowiedzi na pytanie: kiedy poprawi się sytuacja finansowa gospodarstwa domowego dzięki wzrostowi gospodarczemu.

Reklama

Odsetek odpowiedzi, że w przeciągu 5 lat, zmniejszył się z 29 do 25, natomiast, że nigdy to nie nastąpi, wzrósł z 26 do 28. Paradoksalnie w tym samym czasie wzrasta odsetek respondentów oceniających, że uzyskiwane dochody zupełnie im wystarczają, bądź nawet mogą nieco zaoszczędzić (wzrost z 56 do 58 proc.)" dodano.

Badacze Pentora piszą, że październikowe pogorszenie nastrojów konsumenckich nie jest duże i wskazuje na wyraźne wyhamowanie tendencji spadkowych.

"Wygląda na to, że publiczna debata nad planowanymi przez rząd w przyszłym roku oszczędnościami budżetowymi, podwyżkami podatków i ograniczeniem ulg podatkowych przestaje wzmagać społeczny niepokój, aczkolwiek obawy o przyszłość pozostają wciąż duże" - napisano.

Badanie zrealizowane zostało w dniach 8-13 października 2010 roku na 1000 osobowej reprezentatywnej próbie Polaków

      wartość X    zmiana mdm
.        
PESK  -  -18,0 pkt     -0,7 pkt 
.
OGD  -  -10,8 pkt     -0,4 pkt
.
PENKON -  -14,4 pkt     -0,5 pkt 
.
PESK - wskaźnik percepcji sytuacji ekonomicznej kraju.
.
OGD - wskaźnik kondycji finansowej gospodarstw domowych .
PENKON - wskaźnik klimatu konsumenckiego. 

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »