Polacy chcą tańszych leków. Liczą na kampanię prezydencką

Obniżenie cen leków to jeden z trzech najważniejszych tematów, jakimi powinni się zająć kandydaci na prezydenta - wynika z sondażu przygotowanego przez UCE Research dla onet.pl. Z danych GUS wynika bowiem, że w 2024 r. ceny wyrobów farmaceutycznych wzrosły o 4,1 proc., a przez ostatnie miesiące minionego roku rosły niemal dwa razy szybciej, niż inflacja.

Polacy zapytani, jakie powinny być priorytety prezydenckiej kampanii wyborczej, wskazali na kwestie związane z drożyzną, w tym wysokie ceny leków. W grudniu 2024 r. ceny produktów leczniczych wzrosły o 8,9 proc., a w listopadzie o 8,3 proc. - informuje GUS. 

Kilka przyczyn wzrostu cen

Przyczyn wzrostu cen leków jest kilka. Najważniejszym mają być przepisy ograniczające liczbę aptek (tzw. Apteka dla aptekarza). Z danych Głównego Inspektora Farmaceutycznego, który prowadzi Rejestr Aptek wynika, że na początku 2017 r. w Polsce działały 13 104 placówki. Pod koniec sierpnia 2024 r. ich liczba spadła do 11 344. “Mniejsza konkurencja powoduje, że niektórzy aptekarze mogą narzucać wyższe marże” - uzasadnia inspektorat. 

Reklama

Pozostałe przyczyny wzrostu cen to: rosnące koszty transportu, wzrost kosztów pracy i ograniczony dostęp do niektórych substancji. GUS wskazał też na rosnące koszty produkcji a także droższy import leków i suplementów. 

Podwyżki uderzają w osoby starsze

Główny Urząd Statystyczny zwraca uwagę, że wyższe ceny lekarstw mają coraz większe znaczenie dla budżetów gospodarstw domowych. “Taka dynamika może wpłynąć na dostępność leków dla niektórych grup społecznych i zwiększyć wydatki na zdrowie w nadchodzących miesiącach” - ostrzega GUS.

Mimo wprowadzenia programu darmowych leków 65+, podwyżki cen leków są szczególnie bolesne dla najstarszych Polaków. Emeryci przeznaczają średnio 8 proc. swoich dochodów na wydatki związane ze zdrowiem, a renciści 7,4 proc. - informuje GUS. - Zapotrzebowanie na obniżkę cen leków, wskazywane w sondażu, wynika moim zdaniem przede wszystkim ze starzejącego się społeczeństwa i większego zapotrzebowania na leki ogółem – uważa cytowany przez superbiz.se.pl Mariusz Zielonka, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lekarstwa | ceny | wzrost | osoby starsze | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »