Polacy coraz częściej nie płacą alimentów. Zaległości rosną lawinowo

Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor na koniec listopada 2022 roku zaległe zobowiązania z tytułu alimentów wzrosły o ponad 40 proc. w stosunku do ubiegłego roku i sięgają niemal 13,4 mld zł. To najwyższa kwota od początku gromadzenia tych danych.

W ciągu ostatniego roku przybyło ponad 41 tys. osób niepłacących alimentów i jest ich w sumie 278 tys. 624. Średnia zaległość alimentacyjna przekracza 48 tys. zł na osobę. 

Za te wyniki w zdecydowanej większości odpowiadają ojcowie, którzy stanowią przeszło 94 proc. wszystkich dłużników alimentacyjnych. W rejestrze jest ich ponad 262 tys. w porównaniu do 16 tys. kobiet. Z danych wynika też, że najwięcej ojców-dłużników (91 tys. 650) jest w wieku od 45 do 54 lat. W przypadku matek największe problemy ze spłatą zobowiązania mają te między 35. a 44. rokiem życia.

Reklama

Przed dziećmi "alimenciarzy" trudne święta

Eksperci BIG InfoMonitor zaznaczyli, że w szczególnie trudnej sytuacji są dzieci niesumiennych "alimenciarzy", bo one w większości przypadków nie otrzymują ani alimentów, ani żadnego innego wsparcia. 

Dopiero co 14. dziecko dostanie prezent mikołajkowy, a co piąte może znajdzie coś pod choinką - wynika z badania przeprowadzonego wśród opiekunów dzieci, którzy mają zasądzone alimenty. Jednocześnie w związku z wysoką inflacją prawie 41 proc. respondentów doświadczyło dodatkowych trudności w ściąganiu alimentów.

- Wśród osób biorących udział w badaniu prawie połowa żyje na średnim poziomie, a aż 37,7 proc. skromnie - zwrócił uwagę prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak. Dodał, że wśród rodziców, którzy mają problem z regularnym łożeniem na dzieci, brakuje inicjatywy do częstszych spotkań. Zgodnie z badaniem 8 proc. respondentów może liczyć na większe zaangażowanie byłego partnera w opiece nad pociechą, a 92 proc. nie proponuje w ogóle w zamian żadnej opieki.

W okolicach Wigilii 19 proc. ojców i matek decyduje się na dodatkowe wsparcie finansowe swoich pociech. Porównywalna liczba chętnych na takie świadczenia jest związana np. z urodzinami dziecka (20 proc.), zaś Mikołajki znalazły się prawie na końcu zestawienia, mobilizując 7 proc. dłużników alimentacyjnych.

Z kolei 67,2 proc. rodziców samodzielnie wychowujących potomstwo nie dostaje żadnego dodatkowego wsparcia. Według ekspertki BIG InfoMonitor Diany Borowieckiej zmniejsza się natomiast udział obojętnych na swoje dzieci ojców i matek - w porównaniu z wynikami badania sprzed dwóch lat jest to spadek o blisko 2 proc.

Rekordzista jest winien dzieciom ponad 20 mln zł

Sławomir Grzelczak zwrócił uwagę, że kryzys gospodarczy i inflacja sprawiły, że wielu rodziców nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego. 

- Oszczędzanie na najbliższych nie jest jednak żadnym rozwiązaniem, a rodzic, który sprawuje opiekę nad dzieckiem, ma prawo do żądania świadczeń - zaznaczył. Zwrócił uwagę, że w odzyskaniu zaległej kwoty może pomóc wpis do rejestru dłużników.

Z perspektywy miejsca zamieszkania dłużników niechlubnymi rekordzistami są rodzice w z woj. mazowieckiego. Ich dług przekracza w sumie 1,7 mld zł. Również na Mazowszu największa jest średnia kwota zaległego zadłużenia - 54 tys. zł. Na przeciwnym biegunie znalazło się woj. opolskie - niezapłacone świadczenia są tam najniższe. Ich suma sięga 279 mln zł.

W kategorii liczby "alimenciarzy" wygrywa województwo śląskie (33 tys. osób.) Rekordzista w niepłaceniu alimentów pochodzi natomiast z województwa pomorskiego - jego dług wobec dzieci przekracza 21 mln zł.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: alimenty | zaległe alimenty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »