Polacy mają więcej pieniędzy. Branża liczy na zyski w czasie wakacji
Wyraźny wzrost wynagrodzeń Polaków (w tym wynagrodzenia minimalnego) rodzi nadzieję w branży turystycznej na udany sezon. Polacy już w ubiegłym roku wrócili na wakacyjne szklaki po zastoju z czasu pandemii, jednak jak dotąd głównym hamulcem w planowaniu urlopów były pieniądze. W tym roku być może więcej polskich rodzin będzie stać choć na krótki wakacyjny wyjazd.
Turystyka w Polsce w 2023 r. wróciła do stanu sprzed pandemii COVID-19. Według danych GUS, w 2023 r. udzielono 93,3 mln noclegów dla 36,2 mln turystów. To wzrost o 3,3 proc. w porównaniu z 2022 r. i podobny wynik jak w najlepszym dotychczas dla polskiej turystyki 2019 r. - wylicza Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
PIE powołuje się na badania CBOS, z których wynika, że w ubiegłym roku przynajmniej na krótki, kilkudniowy wypoczynek wyjechało ponad 60 proc. Polaków. To najlepszy wynik od czasu rozpoczęcia badań, czyli od roku 2012.
Według różnych statystyk, od 25 proc. do 33 proc. Polaków rezygnujących z wakacyjnych wyjazdów podaje brak oszczędności jako główny powód tej sytuacji. Początek 2024 r. pokazał jednak rekordowy wzrost realnych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw - przypomina PIE, a wyższe pensje przekładają się na wzrost konsumpcji 1-2 kwartały później. Branża turystyczna w tym pokłada nadzieje na zyski - zbliżające się wakacje być może będą czasem wzmożonego wydawania pieniędzy na choć krótki wypoczynek.
Wykres. Liczba turystów korzystających z noclegu w Polsce (w mln osób)
Według CBOS przywoływanych przez PIE, w 2024 r. na wakacje planuje pojechać 64 proc. Polaków - to taki sam wynik jak w doskonałych dla branży latach 2018 i 2019.
Jednak w 2023 r. na wakacje pojechało aż o 5 pkt. proc. więcej osób, niż planowało i to rodzi nadzieję na jeszcze lepszy wynik w tym roku.
"Ze względu na rosnące wynagrodzenia w 2024 r. na wypoczynek prawdopodobnie również uda się więcej Polaków, niż aktualnie planuje" - podsumowuje PIE.
Polskie rodziny chętnie decydują się na spędzanie wakacji w kraju.
W 2022 r. 42 proc. Polaków spędzało urlop w kraju w porównaniu do średniej UE na poziomie 32 proc. Był to trzeci najwyższy wynik w Europie, po Francji (55 proc.)
i Hiszpanii (48 proc).
PIE przytacza dane statystyczne, w których wynika, że średnio w UE na wakacje (niezależnie czy spędzane w kraju, czy za granicą), wyjeżdża 61 proc. osób (podobnie jak w Polsce).
Najczęściej na wakacje wyjeżdżają obywatele najzamożniejszych państw, np. Norwegii (89 proc.) czy Szwajcarii (88 proc.), a najrzadziej obywatele Rumunii (27 proc.) i Bułgarii (28 proc.).
***