Polacy mają więcej pieniędzy. Branża liczy na zyski w czasie wakacji

Wyraźny wzrost wynagrodzeń Polaków (w tym wynagrodzenia minimalnego) rodzi nadzieję w branży turystycznej na udany sezon. Polacy już w ubiegłym roku wrócili na wakacyjne szklaki po zastoju z czasu pandemii, jednak jak dotąd głównym hamulcem w planowaniu urlopów były pieniądze. W tym roku być może więcej polskich rodzin będzie stać choć na krótki wakacyjny wyjazd.

Turystyka w Polsce w 2023 r. wróciła do stanu sprzed pandemii COVID-19. Według danych GUS, w 2023 r. udzielono 93,3 mln noclegów dla 36,2 mln turystów. To wzrost o 3,3 proc. w porównaniu z 2022 r. i podobny wynik jak w najlepszym dotychczas dla polskiej turystyki 2019 r. - wylicza Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

PIE powołuje się na badania CBOS, z których wynika, że w ubiegłym roku przynajmniej na krótki, kilkudniowy wypoczynek wyjechało ponad 60 proc. Polaków. To najlepszy wynik od czasu rozpoczęcia badań, czyli od roku 2012.

Polacy lepiej zarabiają - branża turystyczna liczy na zyski

Według różnych statystyk, od 25 proc. do 33 proc. Polaków rezygnujących z wakacyjnych wyjazdów podaje brak oszczędności jako główny powód tej sytuacji. Początek 2024 r. pokazał jednak rekordowy wzrost realnych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw - przypomina PIE, a wyższe pensje przekładają się na wzrost konsumpcji 1-2 kwartały później. Branża turystyczna w tym pokłada nadzieje na zyski - zbliżające się wakacje być może będą czasem wzmożonego wydawania pieniędzy na choć krótki wypoczynek.

Reklama

Wykres. Liczba turystów korzystających z noclegu w Polsce (w mln osób)

Spodziewane odbicie w polskiej turystyce

Według CBOS przywoływanych przez PIE, w 2024 r. na wakacje planuje pojechać 64 proc. Polaków - to taki sam wynik jak w doskonałych dla branży latach 2018 i 2019.

Jednak w 2023 r. na wakacje pojechało aż o 5 pkt. proc. więcej osób, niż planowało i to rodzi nadzieję na jeszcze lepszy wynik w tym roku.

"Ze względu na rosnące wynagrodzenia w 2024 r. na wypoczynek prawdopodobnie również uda się więcej Polaków, niż aktualnie planuje" - podsumowuje PIE.

Polacy chętnie spędzają urlop w kraju

Polskie rodziny chętnie decydują się na spędzanie wakacji w kraju.

W 2022 r. 42 proc. Polaków spędzało urlop w kraju w porównaniu do średniej UE na poziomie 32 proc. Był to trzeci najwyższy wynik w Europie, po Francji (55 proc.)
i Hiszpanii (48 proc).

PIE przytacza dane statystyczne, w których wynika, że średnio w UE na wakacje (niezależnie czy spędzane w kraju, czy za granicą), wyjeżdża 61 proc. osób (podobnie jak w Polsce).

Najczęściej na wakacje wyjeżdżają obywatele najzamożniejszych państw, np. Norwegii (89 proc.) czy Szwajcarii (88 proc.), a najrzadziej obywatele Rumunii (27 proc.) i Bułgarii (28 proc.).

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | wakacje | wyjazdy wakacyjne | hotele
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »