Polacy zarabiają więcej. Tak w kwietniu rosły wynagrodzenia. GUS ujawnia

W kwietniu 2025 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło poziom 9045,11 zł, co oznacza, że wzrosło nominalnie o 9,3 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Przypomnijmy, że w marcu wynagrodzenia rosły o 7,7 proc. w ujęciu rocznym.

W ujęciu miesiąc do miesiąca, wynagrodzenia zmalały nominalnie o 0,1 proc. - podał GUS.

Konsensus prognoz zebranych przez PAP Biznes zakładał, że wynagrodzenia w kwietniu wzrosły w tempie 8,1 proc. rok do roku - oraz że spadły o 1,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca.

Wzrost płac zaskoczył pozytywnie. Prognozy zakładały, że będzie niższy

"Kwietniowe płace przyniosły zaskoczenie w górę pokazując wzrost o 9,3 proc. r/r (konsensus zakładał wzrost zbliżony do 8 proc. r/r). To pierwsza taka sytuacja od dłuższego czasu. Jak wygląda impet wzrostu płac? Cóż, nastąpiła stabilizacja, ale na dość wysokim pułapie" - skomentowali dane GUS ekonomiści mBanku.

Reklama

Dane o dynamice wzrostu wynagrodzeń Polaków są pilnie śledzone przez Radę Polityki Pieniężnej i mają znaczący wpływ na jej decyzje dotyczące poziomu stóp procentowych. "Sądzimy, że wobec wyższej dynamiki (rok do roku - red.) Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe NBP na posiedzeniu zaplanowanym na 3-4 czerwca br." - napisali w porannym raporcie ekonomiści Banku Millennium.

GUS podał także dane dotyczące zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu br. W ubiegłym miesiącu przeciętne zatrudnienie wyniosło 6446,8 tys. etatów, co oznacza brak zmian w porównaniu z marcem'25 i spadek o 0,8 proc. w porównaniu z kwietniem'24.

Co dalej z poziomem wynagrodzeń Polaków?

Chociaż tempo wzrostu wynagrodzeń w kwietniu przyspieszyło w porównaniu z marcem, ekonomiści nie mają dobrych wiadomości dla portfeli Polaków. "Pomimo spodziewanego wzrostu, dynamika płac w kolejnych kwartałach powinna stopniowo się obniżać, czemu sprzyjać będzie niższa niż w ub. roku presja inflacyjna ograniczająca żądania płacowe" - czytamy w raporcie Banku Millennium.

Zgodnie z projektem "Wieloletnich założeń makroekonomiczne na lata 2025-2029" przyjętych pod koniec kwietnia przez rząd, wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (a więc nie tylko w sektorze przedsiębiorstw, ale także w innych sektorach, takich jak administracja publiczna czy służba zdrowia) w 2025 r. wyniesie 8,2 proc.  w ujęciu nominalnym. To oznacza wyraźne wyhamowanie. Jak podał niedawno GUS, w 2024 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wzrosło nominalnie o 13,6 proc.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GUS | zarobki | zarobki Polaków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »