Reklama

Połączenie KHW i PGG zakładane na początku 2017 - ME

Do połączenia kopalń KHW i PGG dojdzie w pierwszym kwartale 2017 roku, może około lutego - powiedział we wtorek dziennikarzom Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii. Jak dodał, do PGG trafić miałyby wszystkie kopalnie.

- Zakładamy, że do połączenia kopalń KHW i PGG dojdzie w pierwszym kwartale przyszłego roku, może około lutego" - powiedział Tobiszowski.

Wyjaśnił, że do PGG trafić miałyby wszystkie kopalnie. Pytany o termin dokapitalizowania przez Eneę, TF Silesia i Węglokoks podtrzymał, że miałoby do tego dojść po połączeniu KHW z PGG.

Tobiszowski powiedział, że scenariusz dokapitalizowania holdingu przez Eneę, TF Silesia i Weglokoks jest nadal aktualny.

"Spółki dokapitalizowałyby już PGG. Kwoty się nie zmieniają" - powiedział wcześniej wiceminister.

Reklama

Według wcześniejszych informacji, Enea, Silesia, Węglokoks miałyby zasilić holding kwotą ok. 700 mln zł, z czego maksymalnie ok. 150 mln zł miałoby przypaść na katowicki Węglokoks, ok. 350 mln zł na Eneę, a 200 mln zł na TF Silesia.

Wiceminister poinformował, że w drugiej połowie przyszłego tygodnia planowane jest spotkanie ze stroną społeczną, na którym ma być przedstawiona koncepcja ścieżki naprawczej Katowickiego Holdingu Węglowego.

.....................

Sytuacja PGG

Do końca września PGG miała 364 mln zł straty netto, z czego 328 mln zł to strata na podstawowej działalności, jaką jest sprzedaż węgla. Do końca września tego roku PGG osiągnęła ponad 1,7 mld przychodów, przy kosztach działalności przekraczających 2 mld zł. Aktywa obrotowe grupy to ponad 1 mld zł, a zobowiązania ponad 3,2 mld zł. PGG zatrudnia ponad 30,1 tys. pracowników.

PGG z początkiem maja przejęła 11 kopalń i cztery zakłady Kompanii Węglowej. Od 1 lipca, w związku z powstaniem kopalń zespolonych, liczba kopalń zmniejszyła się do pięciu. Inwestorzy zadeklarowali dokapitalizowanie PGG na łączną kwotę ponad 2,4 mld zł (dotąd przekazano ok. 1 mld zł), z czego 1,8 mld zł w gotówce.

Teraz największym udziałowcem PGG jest katowicki Węglokoks (ponad 30 proc.), a także spółki PGE GiEK, Energa i PGNiG Termika (po 15,7 proc. udziałów - docelowy udział każdego z nich wzrośnie do 17,1 proc.), Towarzystwo Finansowe Silesia oraz Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw.

Najważniejsze problemy górnictwa węgla kamiennego, które od początku roku do końca września przyniosło 1 mld 382,1 mln zł straty na sprzedaży węgla i 842,5 mln zł straty netto. Stan zatrudnienia w górnictwie węgla kamiennego na koniec września 2016 r. wyniósł ponad 84,7 tys. osób - to ponad 5,2 tys. pracowników mniej niż na początku tego roku.

W okresie dziewięciu miesięcy br. górnictwo wydało na inwestycje 942 mln zł, czyli o 196,3 mln zł mniej niż w takim samym okresie 2015 r.

Resort energii ostatnio wyliczył, że katowickiej firmie potrzeba 700 mln zł dokapitalizowania, a KHW potrzebuje ok 1 mld zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »