Polaków zakupowe zwyczaje
Co piąty Polak kupujący leki bez recepty zaopatruje się w nie w kioskach, osiedlowych sklepach spożywczych, supermarketach i na stacjach benzynowych - wynika z raportu TNS OBOP.
Raport pt. "Zwyczaje zakupowe Polaków związane z nabywaniem leków" wskazuje, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy, trzy czwarte (73 proc.) Polaków kupiło leki bez recepty.
Częściej poza apteką kupują je mężczyźni (24 proc.) niż kobiety (17 proc.). "Po leki z półki sklepowej częściej sięgają ludzie młodzi, samodzielni finansowo i społecznie, przede wszystkim w wieku 20-29 lat (27 proc.)" - czytamy w komunikacie TNS OBOP.
Mniej zaufania do leków spoza apteki mają osoby starsze, powyżej 60. roku życia. Spośród tej grupy tylko 12 proc. konsumentów kupuje je w sklepach.
Według TNS OBOP, sklepy czy stacje benzynowe nie odbiorą aptekom prymu sprzedaży leków. Nadal zaopatruje się tam około 95 proc. kupujących.
Najpopularniejszymi miejscami zakupu leków poza apteką są sklepy osiedlowe znajdujące się blisko miejsca zamieszkania. Kupuje tam co dziesiąty konsument leków sprzedawanych bez recepty. Inne popularne miejsca zakupu leków to supermarkety i kioski z prasą, gdzie leki kupowało po 5 proc. zainteresowanych środkami dostępnymi bez recepty.
Raport został przygotowany w ramach badania omnibus, zrealizowanego w dniach 10-14 maja 2007 r. na reprezentatywnej próbie 1003 Polaków w wieku 15 lat i więcej.