Polaku! Tam już nie ukryjesz pieniędzy

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał cztery ustawy dotyczące ratyfikacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania bądź umów przewidujących wymianę informacji podatkowych - poinformowała dzisiaj Kancelaria Prezydenta.

Kanada

Prezydent podpisał ustawę "o ratyfikacji konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wraz protokołem".

Kancelaria wskazała, że konwencja ta, podobnie jak wiele innych ratyfikowanych przez Polskę, oparta jest na aktualnej wersji Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. "Będzie ona miała zastosowanie do osób fizycznych i prawnych - rezydentów w Polsce lub w Kanadzie bądź w obu tych krajach" - podano w komunikacie.

"Konwencja pozwoli zapobiegać szkodliwemu zjawisku międzynarodowego, podwójnego opodatkowania, w tym wypadku w dwustronnych stosunkach między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą" - zaznaczono. Wskazano, że konwencja przewiduje pełną klauzulę wymiany informacji między Polską i Kanadą.

Reklama

San Marino

Prezydent podpisał też ustawę "o ratyfikacji umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką San Marino o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisanej w San Marino 31 marca 2012 r.". Także ta umowa została przygotowana w oparciu o wybrane postanowienia Modelowej Konwencji OECD, dotyczące wymiany informacji w sprawach podatkowych.

"Ze względu na stosowane rozwiązania podatkowe, OECD umieściła San Marino na tzw. szarej liście krajów, które nie stosują międzynarodowych standardów w dziedzinie opodatkowania. San Marino figurowało na niej do 2010 r., kiedy to (...) umieszczono San Marino na tzw. białej liście państw, które wdrożyły międzynarodowo uzgodnione standardy podatkowe" - wyjaśniła Kancelaria Prezydenta.

Według Kancelarii, zawarcie umowy z San Marino stało się możliwe po zmianie podejścia administracji tego kraju do kwestii wymiany informacji podatkowych.

Wielkie Księstwo Luksemburga

Zgodnie z komunikatem, prezydent podpisał także ustawę "o ratyfikacji protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga, zmieniającego konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku".

"W odniesieniu do odsetek, protokół redukuje stawki opodatkowania odsetek u źródła do 5 proc. Analogiczne stawki zamieszczono w szeregu innych umów podatkowych renegocjowanych przez Polskę w okresie ostatnich kilku lat"- wyjaśniono w komunikacie. Ponadto protokół wprowadza m.in. zmianę dotyczącą opodatkowania dywidend, dostosowując przepisy konwencji do przepisów wewnętrznych obu krajów.

Islandia

Kolejna podpisana przez prezydenta ustawa, to ustawa "o ratyfikacji protokołu między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Islandii o zmianie umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Islandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku".

"Zasadniczą przesłanką ratyfikowania protokołu jest zmiana, w stosunku do obowiązującej dotychczas umowy z Islandią, metody unikania podwójnego opodatkowania dochodów osiąganych przez polskich rezydentów w Islandii, na metodę wyłączenia z progresją (dotychczas była to metoda tzw. zaliczenia proporcjonalnego)" - poinformowano w komunikacie.

"Wprowadzona zostaje tzw. pełna klauzula wymiany informacji podatkowych, zgodnie z którą możliwe będzie żądanie informacji, nawet jeśli drugie z umawiających się państw nie potrzebuje ich do własnych celów, oraz informacji znajdujących się w posiadaniu instytucji finansowych i banków" - podała Kancelaria Prezydenta.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »