Reklama

Polaku, zafunduj sobie bezpieczne wakacje!

Beztroskie wakacje to marzenie wszystkich wyjeżdżających na wypoczynek. Jednak, aby letnie wojaże rzeczywiście okazały się bezstresowe i bezpiecznie, warto się do nich odpowiednio przygotować. Nie można ograniczyć się przy tym tylko do wyboru kierunku wyjazdu, ale trzeba także wziąć pod uwagę szereg innych kwestii.

Wakacje zbliżają się dużymi krokami i chociaż pogoda ostatnio nas nie rozpieszcza, wiele osób już planuje letni wypoczynek. Polacy chętnie wybierają wyjazdy nad polskie morze, ale nie rezygnują także z zagranicznych wojaży, decydując się przede wszystkim na takie kierunki jak Grecja, Hiszpania, Turcja i Egipt . Niestety, wiele osób w ferworze planowania i wakacyjnych przygotowań traci z oczu kwestie bezpieczeństwa. Nie wolno o tym zapominać, jeśli nasze wakacje mają być rzeczywiście beztroskie. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

Nie zostawiaj domu bez ochrony!

Najlepszym opiekunem domu jest zaufany sąsiad lub członek rodziny. Warto jednak również pomyśleć o ubezpieczeniu domu, i to jeszcze przed wakacyjnym wyjazdem, aby skutecznie zabezpieczyć swój majątek i nie martwić się o niego podczas urlopu. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, w 2016 roku Polacy wykupili polisy ubezpieczeń majątkowych o wartości 18 mld zł i udział takich ubezpieczeń w rynku ubezpieczeniowym ciągle rośnie.

Reklama

- W sezonie wakacyjnym domy są szczególnie narażone na zagrożenie - podkreśla Ross Hale, przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej Masterquote. - Brak mieszkańców to doskonała okazja dla włamywaczy, którzy często nie tylko kradną wartościowe przedmioty, ale także dokonują zniszczeń. Dlatego przed wyjazdem na urlop należy koniecznie poszukać ubezpieczenia, które zapewni odpowiednią rekompensatę finansową w przypadku wystąpienia szkód. Wtedy wakacje będą spokojne, a nasz dom będzie bezpieczny - dodaje.

Jednak przed wyborem oferty ubezpieczeniowej warto dokładnie przeanalizować warunki polisy i sprawdzić, co zostało objęte ochroną i czy spełnia ona nasze oczekiwania. Skuszenie się na niską składkę ubezpieczeniową może wcale nie być korzystne, ponieważ tanie oferty często są ograniczone i posiadają wiele wyłączeń. W rezultacie bywa, że polisa nie pokryje szkód.

Wiarygodne biuro podróży

W Polsce działa bardzo wiele biur podróży. Aby nasze wakacje były naprawdę udane i nie obfitowały w przykre niespodzianki, warto dokładnie wybrać firmę, u której wykupuje się wycieczkę i sprawdzić touroperatora. W 2016 roku liczba zadłużonych biur podróży wzrosła o 27 proc. Ich łączne długi wynosiły 3 mln zł.

Wycieczka wykupiona w biurze podróży może być przygodą życia, ale musi być przede wszystkim bezpieczna. Wybrany operator powinien zagwarantować nie tylko atrakcyjną ofertę wypoczynkową, ale także bezpieczną podróż w obydwie strony.

Wiarygodne biura podróży, pozostające w dobrej kondycji finansowej, powinny bez problemu spełnić te oczekiwania. Wybierając ofertę wycieczki, nie wolno nam jednak ograniczać się tylko do przeglądania atrakcyjnych folderów. Wykonanie kilku prostych czynności zwiększy nasze bezpieczeństwo.

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy biuro znajduje się w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, dostępnej na stronie www.turystyka.gov.pl. Warto także zadać sobie nieco trudu i zweryfikować kondycję finansową touroperatora, sprawdzając go w Krajowym Rejestrze Sądowym, na listach dłużników, a nawet szukając danych w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Informacji na temat danego biura podróży mogą nam dostarczyć także opinie innych klientów i branżowe rankingi.

Ubezpieczenie turystyczne

Przed wakacyjnym wyjazdem należy zatroszczyć się o bezpieczeństwo nie tylko domu i naszych finansów, ale także nas samych i wyjeżdżającej z nami rodziny. Dobrym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju polisy dedykowane turystom.

Przede wszystkim zaopatrzmy się w ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą (KLZ), co uchroni nas przed dużymi wydatkami w razie kłopotów ze zdrowiem. Jego brak może okazać się bardzo kosztowny, ponieważ usługi medyczne za granicą są bardzo drogie. Nie warto także rezygnować z ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), chroniącego nas w przypadku utraty zdrowia lub śmierci.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również wykupienie assistance (pomocy w podróży), gwarantującego całodobową usługę pomocy, ubezpieczenia bagażu podróżnego (otrzymamy odszkodowanie w przypadku jego kradzieży lub zniszczenia) i ubezpieczenie OC (pokrywa ono szkody spowodowane przez ubezpieczonego).

Gdy wykupimy wycieczkę w sprawdzonym biurze podróży, zabezpieczymy odpowiednio dom przed wyjazdem i zaopatrzymy się w ubezpieczenie turystyczne, możemy uznać, że jesteśmy dobrze przygotowani do wakacyjnej wyprawy. Pozostanie nam tylko cieszyć się słońcem i spokojem.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »