Polki pilnie poszukiwane

To już ostatni dzwonek na załatwienie wakacyjnego zajęcia w hotelu. W sezonie będzie już o to bardzo trudno. W ciągu czterech miesięcy pracy na stanowisku pokojówki jesteś w stanie zaoszczędzić ok. 12 tys. złotych.

Na pierwszy rzut oka zarobki oferowane pracownikom hotelowym nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Przeciętna pensja pokojówki waha się w granicach 650-850 euro miesięcznie. Są to jednak pieniądze, które dostajesz na rękę po odliczeniu wszystkich kosztów. Wydatki związane z zakwaterowaniem i pełnym wyżywieniem bierze na siebie często pracodawca. Decydując się na dłuższy kontrakt (co najmniej półroczny) możesz liczyć nawet na zwrot pieniędzy za bilety lotnicze. Najwięcej ofert pracy znajdziesz na południu Europy: w Hiszpanii, Grecji, Włoszech i na Cyprze. Nie brakuje ich też w Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Reklama

Zarobki i wymagania

Najłatwiej o pracę na stanowisku housekeepera, a więc osoby zajmującej się sprzątaniem pokoi i łazienek. Do wykonywania tego zajęcia wystarczy zwykle podstawowy angielski. Podobnie jest w przypadku bagażowych, personelu sprzątającego hotelowe restauracje oraz pomocników w kuchni. Ta grupa pracowników może liczyć na pensje w granicach 600-800 euro miesięcznie. Powyżej tej kwoty są w stanie zarobić hotelowi kelnerzy.

Do wykonywania tego zajęcia niezbędne jest doświadczenie i dobra znajomość języka obcego. Dotyczy to również osób pracujących na stanowisku animatora rozrywki, zajmującego się organizowaniem gościom czasu wolnego. Zwykle są to zabawy przybierające formę gier sportowych (piłka wodna, tenis, siatkówka, aerobik itp.). O wykonywaniu tego zajęcia mogą też myśleć osoby bez doświadczenia. Wystarczy, że przejdą odpowiedni kurs organizowany w hotelu. Koszt takiego szkolenia, które trwa ok. miesiąca waha się w granicach 150 euro.

Grupą dobrze opłacanych pracowników hotelowych, zarabiających 1000-1200 euro miesięcznie są recepcjoniści, kucharze, instruktorzy w salonach odnowy i ratownicy. Pracodawcy wymagają od nich kilkuletniego doświadczenia oraz bardzo dobrej znajomości języków obcych. To ostatnie dotyczy szczególnie recepcjonistów. To, jakim językiem będziesz się musiał posługiwać zależy od kraju, do którego pojedziesz. Pracując w irlandzkim Killarney będziesz rozmawiał głównie po angielsku. Przepustką do zdobycia pracy w hotelu na Majorce jest znajomość języka niemieckiego.

Szukamy pracy

Najlepszym sposobem na znalezienie zatrudnienia w hotelu jest korzystanie z ogłoszeń zamieszczonych w internecie. Szukanie zajęcia rozpocznij od wizyty na stronie www.eurohoteljobs.com. Znajdziesz tam setki ofert pracy z różnych państw Europy m.in. z Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Aby z nich skorzystać musisz się wcześniej zarejestrować na stronie. Bieżące oferty zatrudnienia są też dostępne na witrynach hoteli. Znajdziesz je po kliknięciu na zakładkę "caareers" lub "jobs". Im więcej wyślesz aplikacji, tym większe będą twoje szanse na znalezienie pracy. Pamiętaj, aby zrobić to najpóźniej w marcu. W połowie kwietnia zdecydowana większość stanowisk jest już obsadzona.

Coraz więcej zagranicznych hoteli rekrutuje pracowników w Polsce. Przykładem takiej firmy jest współpracująca z WUP w Toruniu sieć Louis Hotel, która za pośrednictwem ogłoszeń Eures zaoferowała pracę w hotelach na Cyprze. Odpowiedziało już na nią ponad 40 osób. Przedstawiciele tej firmy przyjadą wkrótce do Polski na rozmowy kwalifikacyjne. Pierwsze osoby wyjadą do pracy na początku kwietnia.

W Polsce działa też wiele agencji zatrudnienia specjalizujących się w rekrutacji pracowników branży hotelarskiej. Ich oferty skierowane są zazwyczaj do studentów, dla których jest to możliwość odbycia praktyki za granicą. Korzystając z pośrednictwa takich firm musisz się liczyć z mniejszymi zarobkami, przekraczającymi niewiele ponad 500 euro miesięcznie.

Wyjazd w sezonie

Osoby, które zdecydują się na wyjazd w sezonie powinny wziąć pod uwagę dwa kraje: Irlandię i Wielką Brytanię. To właśnie w tych państwach najłatwiej dostać taką pracę z ulicy. Nie oznacza to jednak, że powinieneś się tam wybrać w ciemno. Przed wyjazdem przygotuj sobie listę konkretnych adresów. Pomoże ci w tym witryna www.caterer.com. Po kliknięcu na zakładkę "Hotels" uzyskasz dostęp do wyszukiwarki zawierającej ponad 10 tys. ofert pracy w branży hotelarskiej w Wielkiej Brytanii. Jeśli myślisz o wyjeździe na Zieloną Wyspę zajrzyj na stronę www.hoteljobs.ie.

Pracując w hotelach Irlandii i Wielkiej Brytanii masz szansę zarobić więcej pieniędzy niż w południowych krajach Europy. Więcej jest tam również pracy po sezonie, co stwarza duże szansę na zdobycie stałego zatrudnienia. Zajęcia w hotelach szukaj w ośrodkach wypoczynkowych, nadmorskich kurortach oraz w wielkich miastach, odwiedzanych tłumnie przez turystów.

Maciej Sibilak

Grecja angielski, grecki, niemiecki. Ateny, Saloniki, Leptokaria, wyspy: Rodos, Korfu, Kreta, Kos, Halkidiki. www.hiathens.com/athens-greece/athens-holiday-inn-hotel-jobs.html Hiszpanianiemiecki, hiszpański, angielski. Madryt, Barcelona, Walencja, Toledo, Malaga, wyspy: Majorka, Ibiza www.spain.eurohoteljobs.com Cypr angielski, niemiecki. Nikozja, Famagusta, Pafos, Kyrenia, Limassol. www.cyprusjobs.com, www.cyprusholidayguide.com/cyprus_jobs.cfm, www.pandream.com/index.asp?pgid=11 Włochy angielski, niemiecki,włoski. Rzym, Wenecja, Florencja, Piza, wyspy: Sardynia, Sycylia. www.jobintourism.it/job, www.italy.eurohoteljobs.com Irlandiaangielski. Dublin, Killarney, Galway, Cork, Limerick, Donegal, Cavan, Tipperary, Kildare, Wicklow www.irishhoteljobs.com, www.hoteljobs.ie, www.irishhotels.com, www.irelandhoteljobs.com, www.jobs.ie/hotels_jobs.aspx Wielka Brytaniaangielski. Londyn, Bournemouth, Brighton, Bristol, Portsmouth, Colchester, Torquay www.hotel-jobs.co.uk, www.hcareers.co.uk, www.hoteljobswop.com, www.caterer.com
Praca i nauka za granicą
Dowiedz się więcej na temat: Polka | wyspy | zarobki | angielski | półka | pilny | polki | połka | hotel | pilne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »