Polscy naukowcy hodują jęczmień odporny na suszę

Polscy naukowcy pracują nad hodowlą jęczmienia odpornego na skutki suszy. Jak dotąd udało im się uzyskać takie zboże w warunkach laboratoryjnych. Prace prowadzi Katedra Genetyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Doktor Agata Daszkowska-Golec z zespołu badającego jęczmień wskazuje, że to ziarno występuje obecnie na rozległych szerokościach geograficznych. Nowy typ, nad którym pracują naukowcy, może wpłynąć na zwiększone zainteresowanie takimi uprawami. - Wykazuje szereg cech fizjologicznych, które wskazują na to, że jest lepiej przystosowany do warunków stresu suszy, niż forma wyjściowa. W stosunku do niej może utrzymać do 30 procent wody w liściu więcej - dodaje doktor Daszkowska-Golec.

Prace nad jęczmieniem odbywały się dotąd w warunkach zbliżonych do upraw szklarniowych. - Niezbędna jest ich kontynuacja w warunkach polowych - dodaje Daszkowska-Golec.

Reklama

- To wymaga jeszcze kilku lat pracy. Między innymi skrzyżowania tej formy suszoodpornej z odmianami, które bardzo dobrze plonują i są już wykorzystywane w Polsce - mówi badaczka.

Naukowcy szacują, że nowe odmiany jęczmienia mogą pojawić się za co najmniej pięć lat. Badania, które prowadzi Uniwersytet Śląski nie dotyczą organizmów modyfikowanych genetycznie.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: susza w Polsce | susza | jęczmień | zboże
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »