Polska liczy na ponad 700 mld zł z Unii

Polska ma szansę na otrzymanie w najbliższych latach ponad 700 mld zł z Unii Europejskiej, co może zapewnić odbicie gospodarki w kształcie litery V po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa - poinformował Mateusz Morawiecki.

- Od 2004 do 2020 roku z Unii Polska dostała ok. 200 mld euro, a tylko na najbliższe 7 lat możemy mieć ponad ¾ tej kwoty. Chodzi o to, żeby jak najszybciej zaabsorbować te środki na różne projekty - podkreślił Morawiecki nawiązując do wideoszczytu UE na którym miano dyskutować przyszły budżetu UE i Funduszu Odbudowy Europy warty w sumie prawie 2 bln euro. Kolejne spotkanie w tej sprawie ma się odbyć w połowie lipca, gdyż nie doszło jeszcze do ostatecznych uzgodnień.

- Dyskutowaliśmy na Radzie Europejskiej o mechanizmach odbudowy gospodarki - jak najszybszych, jak najbardziej elastycznych. W tym kontekście też warto podkreślić, że ten powrót do normalności, powrót do stanu sprzed epidemii jest też możliwy dzięki temu, że szybko zastosowaliśmy narzędzia polskie, budżetowe, narzędzia z budżetu centralnego - ocenił Morawiecki.

Reklama

- Wysłuchano naszych racji (..). Od początku apelowałem, by Europa zdecydowała się na ambitny budżet - myślę że ten plan jest już stosunkowo blisko, niedługo domkniemy negocjacje. Dziś mówimy o nowych środkach z tej najbliższej perspektywy. Dzisiaj Polska odegrała bardzo konstruktywną rolę podczas tych negocjacji. To był kolejny etap negocjacji Funduszu Odbudowy, który ma wesprzeć Wieloletnie Ramy Finansowe. Polska stara się zintegrować kilka perspektyw - na kryzys patrzy inaczej południe Europy, Północ, inaczej Europa Centralna - podkreślił Mateusz Morawiecki.

d.e.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: UE | Mateusz Morawiecki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »