Polska ma własnego van Gogha. Autentyczność potwierdzona ekspertyzą
Nie trzeba już wyjeżdżać za granicę, aby podziwiać dzieła Vincenta van Gogha. Polska ma jego pierwszy obraz - „Wiejskie chaty”. Płótno przez lata należało do galerii Porczyńskich. Przeszło konserwację i jego autentyczność potwierdzili eksperci z Muzeum Narodowego w Krakowie i Van Gogh Museum w Amsterdamie. Za miesiąc, od 26 kwietnia, dzieło holenderskiego mistrza będzie można podziwiać w muzeum na warszawskim Ursynowie.
"Wiejskie chaty" zawisną w Wilanowie, na wystawie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w świątyni Opatrzności Bożej. Dzieło od czterech lat należało do depozytu tej placówki. Ponieważ obrazy van Gogha należą do najczęściej fałszowanych, dzieło poddano skrupulatnym badaniom. Przeprowadzili je polscy i holenderscy eksperci.
Zanim podjęli oni decyzję o autentyczności obrazu, zeskanowali go a potem poddali promieniom UV, RTG i badaniom mikroskopowym. - Analizy pigmentów użytych w dziele wykazały, że są one zgodne z tymi, opisywanymi przez van Gogha w listach do brata. Pasują też do materiałów, których używał w innych dziełach z tego okresu - wyjaśnia dr Julio del Hoyo z Muzeum Narodowego w Krakowie kierujący Krajowym Centrum Badań nad Dziedzictwem.
Obraz przeszedł dokładną konserwację przez pracowników Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Z płótna usunięto zanieczyszczenia i dopasowano nową ramę. Posiada ona tzw. “gablotę mikroklimatyczną”, która - jak wyjaśniło Muzeum Czartoryskich w Krakowie - zapewnia bezpieczne przechowywanie dzieła. „Wiejskie chaty” należą do cyklu płócien namalowanych od 1883 r. do 1885 r. - niespełna pięć lat przed stworzeniem słynnych “Słoneczników” czy “Pokoju w Arles”. Malarz stworzył cykl podczas dwuletniego pobytu w Nuenen, na południu Holandii. Uwiecznione przez niego holenderskie, XIX-wieczne domostwa zostały uzupełnione szkicami a także portretami mieszkańców Nuenen.
O obrazie wiadomo, że wędrował z rąk do rąk, przez lata zmieniał właścicieli. Zdarzało mu się trafiać do osób nieświadomych ani autorstwa obrazu ani jego prawdziwej wartości. Ostatecznie, w latach 80. XX wieku, “Wiejskie chaty” trafiły do Polski, do Galerii Porczyńskich, a od 2020 roku znajdują się w depozycie Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego.
Odnalezione w Polsce arcydzieło jest jednym z 870 obrazów namalowanych przez van Gogha w ciągu jego 10-letniej kariery. W sumie, razem z rysunkami i akwarelami stworzył ich 2 tys. Eksperci zwracają uwagę na wyjątkowość tematyki obrazu. Podkreślają, że van Gogh rzadko utrwalał wiejskie pejzaże. Są ostrożni, co do wyceny obrazu. Twierdzą jedynie, że jest on prawdopodobnie wart miliony dolarów.
“Wiejskie chaty” będzie można oglądać w warszawskim Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego od 26 kwietnia do 26 października 2024 r.