Polska musi doprowadzić do zgody z UE, aby pozyskać fundusze KPO

Polską racją stanu jest doprowadzenie do zgody z Unią Europejską i skuteczne pozyskanie funduszy z KPO oraz pieniędzy związanych z wieloletnią polityką Unii Europejskiej. Pomogą one przetrwać Polsce bardzo trudny rok 2023.

Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy na początku czerwca - co było krokiem w kierunku wypłaty przez Unię 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek. Jednak pieniądze te nie zostały wypłacone. KE zaznaczyła, że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy". 

Reklama

Jednym z oczekiwań Komisji była likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - co stało się w połowie lipca. Wątpliwości co do tego, czy nowe przepisy spełniają tzw. kamienie milowe w tej sprawie wyrażali ostatnio niektórzy przedstawiciele Komisji - w związku z czym fundusze wciąż są zablokowane.

- Trzydzieści lat gospodarki wolnorynkowej i rozwoju Polski od 1989 roku, przełomu związanego z zerwaniem z dziedzictwem PRL-u, to ciężko wypracowany sukces naszego kraju. Przez ten okres przeżyliśmy wiele kryzysów, ciężkich lat dla naszego kraju. Teraz mamy kolejne wyzwanie - powiedział Zbigniew Jagiełło, menedżer, strateg, innowator, w latach 2009-2021 prezes PKO BP.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

- Przy poprzednich kryzysach Polska i polska gospodarka przechodziła przez nie zawsze lepiej niż inne kraje, czyli nasz dystans do krajów zamożniejszych nawet w czasach kryzysu się skracał. Jednak obecny kryzys będzie trudny dla nas. Spowolnienie gospodarcze, dużo trudniejsze czasy związane z inflacją, z cenami energii, potencjalnymi blackoutami będą także dotyczyć innych krajów. Mam nadzieję, że w momencie, kiedy doprowadzimy do ugody z Unią Europejską - mając wsparcie z dwóch wielkich programów, Europejskiego Planu Odbudowy i wieloletniego programu wsparcia z funduszy strukturalnych - wyjdziemy z kryzysu lepiej niż inne kraje. Czyli dystans, który cały czas nadrabiamy, zostanie skrócony. Wówczas będziemy mogli przystąpić do nowej fazy rozwoju Polski i współpracy ze zwycięską Ukrainą - ocenia Jagiełło.


eNewsroom
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze z KPO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »