Polska musi oddać Brukseli ponad 91 mln euro. Apelują do Morawieckiego

Politycy komentują decyzję Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), który wskazał na nadużycia przy zakupie generatorów dla Ukrainy przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS) za czasów rządów PiS. Warszawa będzie musiała oddać Brukseli ponad 91 mln euro. Europoseł Dariusz Joński zaapelował do byłego premiera Mateusza Morawieckiego, żeby oddał pieniądze.

O wynikach postępowania Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) poinformował we wtorek na swojej stronie internetowej. W wydanym komunikacie OLAF zalecił odzyskanie ponad 91 mln euro, które miały zostać przeznaczone na zakup i dostawę generatorów prądu do obszarów w Ukrainie dotkniętych niedoborami energii elektrycznej. Chodzi o finansowany ze środków UE projekt o wartości 114 mln euro, zarządzany przez RARS.

Polska musi oddać miliony za przetargi na generatory. Politycy apelują do Mateusza Morawieckiego

Politycy komentują w mediach społecznościowych decyzję OLAF-u, który wskazał szereg nadużyć przy zakupie generatorów dla Ukrainy RARS za czasów byłego rządu PiS. 

Reklama

Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Adam Bodnar wskazał, że komunikat OLAF-u jest ważny w kontekście toczącego się śledztwa w sprawie RARS. Podobnego zdania jest minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka, który na konferencji powiedział, że "nie ma wątpliwości co do tego, że ten raport będzie dowodem w tej sprawie". - Sprawa RARS-u w Polsce nie jest nowa. W tej sprawie prokuratura prowadzi zaawansowane śledztwo, a w powietrzu wiszą poważne zarzuty - dodał.

Europoseł Dariusz Joński, znany z rozliczania nadużyć poprzedniej władzy, wezwał byłego premiera Mateusza Morawieckiego do oddania pieniędzy.

Do byłego premiera z PiS odniosła się także posłanka do PE Kamila Gasiuk-Pihowicz. "Rządy PiS miały to do siebie, że tam, gdzie były publiczne pieniądze, tam były też przekręty. Tak jak w RARS. Ale po nitce do kłębka. Czyli Morawieckiego" - napisała na X.

W ostrym tonie głos w mediach społecznościowych zabrał były wiceprezes koalicyjnego niegdyś z PiS - Porozumienia - były poseł Michał Wypij. "Zrobili sobie biznes na wojnie. Hańba i wstyd" - napisał na X.

Sprawę skomentował także przewodniczący Klubu Parlamentarnego Polska 2050 Szymona Hołownii. "No to jak to panie pośle Morawiecki z tym śledztwem w sprawie RARS? OLAF też upolityczniony? Może warto powiedzieć jak naprawdę było!" - zaapelował do byłego premiera Paweł Śliz.

Piotr Serafin o śledztwie ws. RARS: Wyniki są porażające

Komisarz UE Piotr Serafin szerzej skomentował śledztwo OLAF dotyczące RARS podczas konferencji prasowej po nieformalnym spotkaniu Rady do Spraw Ogólnych, które odbywało się we wtorek w Warszawie. - Wyniki tego śledztwa są porażające - ocenił. 

- OLAF stwierdził, że RARS korzystając ze środków europejskich dopuścił się bardzo poważnych nadużyć. (...) Warto, żeby wszyscy Polacy zapoznali się z wynikami tego postępowania - dodał Serafin. 

OLAF zarzucił zawyżanie cen i brak konkurencji

Jak poinformował we wtorek (18.02) OLAF, dowody zebrane podczas dochodzenia OLAF-u, które rozpoczęło się w lipcu 2023 r., ujawniły zawyżanie cen, brak konkurencji i nienależne korzyści przyznane niektórym wykonawcom" - podkreślił OLAF. Według urzędu niektórzy wykonawcy pobierali od RARS nawet o 40 proc. więcej pieniędzy niż wynosiły koszty zakupu, co prowadziło do znacznego zawyżania cen generatorów finansowanych przez UE.

OLAF ustalił też, że proces zamówień publicznych przeprowadzanych przez RARS naruszał zasady przejrzystości, konkurencji, równego traktowania i zarządzania finansami. "Zgodnie z ustaleniami dochodzenia, kontrakty były przyznawane w sposób niekonkurencyjny, co nie gwarantowało, że środki UE dotrą do zamierzonego miejsca przeznaczenia" - podał urząd. 

Dyrektor generalny OLAF-u Ville Itala podkreślił, że "przy wsparciu dla Ukrainy liczy się każde euro". Dlatego ochrona środków UE przekazywanych temu krajowi "nie tylko gwarantuje, że pieniądze podatników zostaną należycie wydane, ale jest również kwestią bezpieczeństwa". "Dzięki naszej silnej współpracy z CBA i polską prokuraturą skutecznie zabezpieczyliśmy interesy finansowe UE" - dodał Itala. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: RARS | Mateusz Morawiecki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »