Reklama

Polska na 6. miejscu w Unii

Produkcja samochodów osobowych w Unii Europejskiej spadła w zeszłym roku o 13 proc., ciężarowych zaś o 64 proc. w porównaniu z 2008 r., osiągając najniższy poziom od czternastu lat - wynika z danych europejskiej federacji producentów samochodów ACEA.

Opublikowany w czwartek raport głosi, że w sumie zeszłoroczna produkcja samochodów wyniosła 13,4 mln sztuk. Oznacza to, że spadła o 17,3 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem i była o 23 proc. niższa niż w 2007 r., czyli przed wybuchem kryzysu gospodarczego. Odnosi się to jednak tylko do zakładów w Europie Zachodniej; produkcja w Polsce, Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, na Słowacji i w Słowenii utrzymuje się na niezmienionym poziomie od trzech lat.

Reklama

Mimo spadku produkcji krajowej o 13,8 proc. największym producentem pozostają Niemcy (5,2 mln aut). Druga jest Hiszpania, gdyż Francja, gdzie produkcja została ograniczona o 20 proc., spadła na trzecią pozycję. Polska, z roczną produkcją 879 186 aut, jest na szóstym miejscu w UE.

Jednocześnie sprzedaż europejskich samochodów spadła w 2009 r. o 1,3 proc. W sumie zarejestrowano 14,1 mln samochodów osobowych, przy czym wyraźnie zwiększył się udział najmniejszych aut, które są najtańsze, a jednocześnie najbardziej przyjazne środowisku. 25 proc. rynku należy już do samochodów emitujących poniżej 120 g CO2/km, na które popyt wzrósł o ponad połowę. Z kolei z ponad połowy do 46 proc. zmniejszył się udział samochodów z silnikiem Diesla.

Zdaniem ACEA, prognozy na rok 2010 nie są optymistyczne, gdyż gospodarka wciąż nie podniosła się po kryzysie. Dlatego producenci spodziewają się, że sprzedaż samochodów osobowych nadal będzie spadać, a liczba rejestrowanych nowych aut ciężarowych utrzyma się w najlepszym przypadku na tym samym poziomie, po spadku o 32 proc. w 2009 r.

Przemysł motoryzacyjny zatrudnia w UE bezpośrednio 2,2 mln pracowników, pośrednio zaś związanych z nim jest dodatkowych 9,8 mln ludzi.

ACEA zrzesza głównych producentów europejskich, takich jak BMW, Daimler, Fiat, Ford Europe, General Motors Europe, Jaguar-Land Rover, MAN, Porsche, PSA-Peugeot Citroen, Renault, Scania, Toyota Europe, Volkswagen i Volvo.

Dowiedz się więcej na temat: produkcja samochodów | R.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »