Polska na końcu listy wydatków na ochronę zdrowia w UE
Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który w 2020 roku wydał na służbę zdrowia mniej niż rok wcześniej i państwem o najniższych nakładach na ochronę zdrowia we Wspólnocie Europejskiej - wynika z danych Eurostatu. We wszystkich pozostałych krajach Wspólnoty Europejskiej w minionym roku nakłady na służbę zdrowia wzrosły.
Raport udostępniony przez Eurostat analizuje wydatki przeznaczone na opiekę zdrowotną krajów Wspólnoty, porównując ze sobą dane za rok 2019 i 2020 rok. Wynika z nich, że 2020 roku, podczas pierwszego roku pandemii, Polska przeznaczyła na służbę zdrowia 4,8 proc. PKB - najmniej ze wszystkich. W dodatku wielkość ta jest o 0,3 pkt proc. PKB mniejsza od całości wydatków przeznaczonych na służbę zdrowia w 2019 roku - informuje Eurostat.
To najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej. Jak donosi Europejski Urząd Statystyczny, jesteśmy też jedynym krajem, który w minionym roku zanotował spadek wydatków na służbę zdrowia w porównaniu do 2019 roku. Autorzy opracowania zaznaczają jednak, że ujemny wzrost wydatków na służbę zdrowia Polski może częściowo wynikać z faktu, że podczas pandemii COVID-19 zmniejszył się nominalny PKB.
Najwięcej na służbę zdrowia wydali w 2020 roku Niemcy - 11,2 proc. PKB, druga na liście jest Francja, która przeznaczyła na opiekę zdrowotną 10,00 proc. a trzecia Belgia - 8,8 proc. PKB. Ostatnią na liście Polskę (4,8 proc. PKB) poprzedza Estonia (5,1 proc.) i Łotwa (5,2 proc.). Porównując nakłady środków przekazanych w 2019 i 2020 roku, największy wzrost procentowy w relacji do PKB zanotowano na Cyprze - o 2,2 punktu procentowego (p.p.), w Belgii - o 1,3 p.p. i w Czechach - o 1,2 p.p.