Polska największym na świecie eksporterem papierosów

Nałogowi palacze mają dzisiaj szansę na podjęcie próby rozstania się z nikotyną. Na całym świecie obchodzony jest Dzień bez Papierosa. Codziennie pali je co 4. dorosły Polak (24 proc.) - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Częściej od kobiet po papierosa sięgają mężczyźni. W nałóg wpada też młodzież. Do regularnego palenia przyznaje się prawie 9 proc. nastolatków w wieku 15-19 lat.

Specjaliści przyznają, że 24 godziny nie wystarczą aby pozbyć się palenia ale są wystarczającym czasem by zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu.  Zapewniają, że pierwsze efekty ograniczenia palenia są widoczne już po 20 minutach od zgaszenia ostatniego papierosa.

Czas ten wystarcza aby unormować ciśnienie krwi, podnieść w niej poziom tlenu i obniżyć w organizmie ilość dwutlenku węgla. Dzięki poprawie wymiany gazowej w płucach, miesiąc bez papierosa całkowicie uwalnia organizm od zalegającego dwutlenku węgla. Równocześnie, z dnia na dzień zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób serca i układu oddechowego.

Reklama

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Najważniejszy pierwszy dzień bez papierosa

Pierwszy dzień bez papierosa jest bowiem przełomowym dla palącego. Jednak porzucanie nałogu jest trudnym momentem w życiu tak dla osoby uzależnionej, co dla otoczenia. Zwykle towarzyszą mu stany rozdrażnienia i popadanie w skrajne nastroje. Kończący z nałogiem mają często kłopoty z koncentracją i nadmierny apetyt. Jednak po kilku dniach można zauważyć wyostrzenie węchu i smaku oraz większą łatwość oddychania. Zmienia się też skóra. Znikają z niej przebarwienia. Poprawia się stan włosów i paznokci. 

W Polsce liczba palaczy maleje - w ciągu 25 lat o 7 punktów procentowych. Z danych CBOS wynika, że obecnie nie pali 69 proc. dorosłego społeczeństwa, z czego jedna trzecia (34 proc.) robiła to w przeszłości. Zdaniem ekspertów, spadek liczby uzależnionych od nikotyny świadczy o wzroście świadomości dotyczącej skutków palenia. Jednak wciąż, co roku, nałóg nikotynowy jest przyczyną śmierci około 80 tysięcy Polaków. Kolejnych 8 tysięcy zgonów jest spowodowanych biernym paleniem. 

Czytaj również: Jak skutecznie rzucić palenie?

W XXI wieku wzrośnie liczba ofiar nałogu palenia

Na świecie zaś przez papierosy umiera 6 milionów osób - informuje WHO. Światowa Organizacja Zdrowia obliczyła, że palenie tytoniu zabiło około 100 milionów ludzi w XX wieku. W tym wielu liczba ofiar nałogu tytoniowego może osiągnąć nawet pół miliarda - ostrzega. Pierwszą przyczyną zgonów jest wzrost ciśnienia tętniczego. Nikotyna powoduje też rozwój w organizmie chorób nowotworowych, serca i układu krwionośnego a także układu oddechowego.

Lekarze przypominają, że ci, którzy dzisiaj nie zdecydują się na rozstanie z nałogiem, mogą to zrobić za kilka miesięcy. Od prawie 50 lat, w trzeci czwartek listopada, obchodzony jest Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. 

Czytaj również: Próbujesz rzucić palenie? Z e-papierosami będzie dużo trudniej

Polska największym na świecie eksporterem papierosów

W 2020 r. eksport papierosów z Polski wzrósł o ponad 14 proc. w skali rocznej i przekroczył wartość 4,2 mld euro - wynika z danych Eurostatu opracowanych przez Bank BNP Paribas. To sprawiło, że staliśmy się największym światowym eksporterem tego produktu mającego 18 proc. udział w rynku.

Odbiorcami wyrobów tytoniowych są przede wszystkim państwa unijne a spośród nich Niemcy. Poza Europą jednym z największych odbiorców jest Arabia Saudyjska. W ciągu dekady - od 2010 do 2020 roku - Polska zwiększyła eksport papierosów dwukrotnie jeśli chodzi o ilość produktu i trzykrotnie, jeśli chodzi o jego wartość.

Ewa Wysock

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: papierosy | Główny Inspektorat Sanitarny | palenie tytoniu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »