Polska otrzyma miliardowy transfer z UE. Zatwierdzono zmiany w KPO

Polska otrzyma ponad 5 mld euro z funduszy UE. Decyzję w tej sprawie podjęli w piątek ministrowie finansów bloku. To zaliczka na finansowanie zmian związanych z polityką energetyczną, ujętych w rozdziale dodanym przez Polskę do KPO.

UE zatwierdziła zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy (KPO). Chodzi o rozdział dotyczący programu REPowerEU, czyli polityki energetycznej UE. Dzięki akceptacji zmian Polska otrzyma 5,1 mld euro funduszy na ten cel.

Jeśli chodzi o pozostałe elementy KPO, Polska otrzyma fundusze dopiero po przeprowadzeniu reform związanych z wymiarem sprawiedliwości. 

Zmiana w KPO z akceptacją UE

Zmianę w polskim KPO zaakceptowała w listopadzie Komisja Europejska. W piątek decyzję dotyczącą wypłaty środków w związku ze zmianami w polskim KPO i planach innych krajów UE podjęli ministrowie finansów UE. 

Reklama

Zmiana zaakceptowana przez UE dotyczy dodania rozdziału o wykorzystaniu środków w ramach programu REPowerEU. To plan transformacji energetycznej UE. Zreformowano go w reakcji na kryzys energetyczny i wojnę w Ukrainie. Kraje członkowskie mogły się ubiegać o finansowanie w związku z tymi zmianami. Wykorzystanie funduszy na ten cel dodawano w osobnym rozdziale do krajowych planów odbudowy.

Jak opisywaliśmy w Interii, program RePowerEU to jedna z wielu składowych unijnych "funduszy odbudowy". Sięgnięcie po środki w ramach tego mechanizmu jest stosunkowo proste - nie wymaga bowiem spełnienia "superkamieni milowych", jak w przypadku pełnej puli funduszy KPO. 

Żeby otrzymać resztę finansowania z KPO, Polska będzie musiała spełnić wymagania UE dotyczące między innymi wymiaru sprawiedliwości. Przypomnijmy, że ustawa, która cofała reformy  rządu PiS w tej kwestii sprzeczne z prawem UE została przyjęta przez parlament poprzedniej kadencji. Prezydent Andrzej Duda skierował ją jednak do Trybunału Konstytucyjnego. Ten od kilku miesięcy nie rozpatrzył jej zgodności z konstytucją.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: KPO | REPowerEU | fundusze unijne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »