Polska potentatem owocowo-warzywnym. Jeden rynek stracony na zawsze

Polska jest liczącym się globalnie graczem w imporcie i eksporcie owoców i warzyw - informuje branżowy niemiecki portal fruchtportal.de.

Eksportując 2 mln ton owoców i warzyw za miliard euro i importując również 2 mln ton tych towarów wartości 1,5 mld euro, Polska jest krajem handlującym owocami i warzywami na skalę globalną i zajmuje miejsce w pierwszej dwudziestce państw - pisze fruchtportal.de, branżowa platforma informacyjna handlu świeżymi owocami i warzywami.

W roku 2016 eksport owoców i warzyw z Polski był o 10 proc. wyższy niż w roku poprzednim. Było to jednak mniej niż w roku 2013, kiedy Polska eksportując 2,2 mln t owoców i warzyw miała o 10 proc. wyższą wymianę handlową na tym polu - pisze niemiecki portal, powołując się na dane z fruitandvegetablefacts.com.

Reklama

Rynek nie do odzyskania

Spadek ten wynikał przede wszystkim z utraty rosyjskiego rynku ze względu na rosyjskie embargo na żywność z UE. Pomimo że embargo to było omijane przez Polskę przez skierowanie części eksportu na Białoruś, nie miało to takich rozmiarów, by powetować straty. W roku 2016 właśnie Białoruś była głównym celem dostaw warzyw i owoców z Polski - ogółem 670 tys. t.

Jak fruchtportal.de. pisał już w grudniu ubiegłego roku, Polska nie ma szans na odzyskanie kiedykolwiek rosyjskiego rynku i eksport jabłek do Rosji już nigdy nie będzie tak duży jak w czasach przed sankcjami, kiedy wynosił 853 tys. t rocznie. Po wprowadzeniu embarga Rosja sama rozwinęła swoje sadownictwo - zasadzono tam 130 mln młodych drzewek. Gigantyczne plantacje powstały także przy wsparciu zagranicznych agronomów, również z Polski, jak wyjaśniał Adam Benedict Jeznach, członek Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw Unia Owocowa.

Połowę polskiego eksportu owoców i warzyw stanowią jabłka, na drugim miejscu są grzyby i ten segment dalej rośnie.

Banany, cytrusy, pomidory

Polski import owoców i warzyw ustabilizował się w roku 2016 po ciągłym wzroście w poprzednich latach. Tendencję wzrostową wykazywały bezpośrednie importy z krajów spoza UE, jak Ekwador, Turcja i Nikaragua, natomiast import owoców i warzyw z krajów UE w ostatnich latach wciąż spadał. Wśród krajów europejskich głównym dostawcą była Hiszpania, za nią Holandia i Niemcy. Najważniejszym produktem importowym Polski są banany, a na dalszych miejscach pomarańcze, pomidory, arbuzy i cytryny.

Opr.: Małgorzata Matzke, Redakcja Polska Deutsche Welle

http://biznes.interia.pl/firma/news/miliardy-dlugow-polskich-firm-sprawdz-gdzie-jest,2496284,1852

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: embargo rosyjskie | jabłka | handel zagraniczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »