Polska walczy o swoje

W projekcie nowego traktatu o Unii Europejskiej nie ma słowa o mechanizmie z Joaniny, a termin przyjęcia dokumentu został wyznaczony na dwa dni przed wyborami w Polsce, zwraca uwagę "Dziennik" i pisze, że premier i prezydent mają do wyboru: zawetować traktat i sparaliżować Unię albo pójść na ustępstwa i stracić część elektoratu.

W projekcie nowego traktatu o Unii  Europejskiej nie ma słowa o mechanizmie z Joaniny, a termin  przyjęcia dokumentu został wyznaczony na dwa dni przed wyborami w  Polsce, zwraca uwagę "Dziennik" i pisze, że premier i prezydent  mają do wyboru: zawetować traktat i sparaliżować Unię albo pójść  na ustępstwa i stracić część elektoratu.

Zdaniem gazety wszystko wskazuje na to, że rząd szykuje się do pierwszej opcji. Zapowiada, że nie ustąpi w sprawie wpisania do dokumentu mechanizmu z Joaniny, choć tego nie chce żaden z pozostałych krajów Unii. Mechanizm z Joaniny ma polegać na tym, że określona grupa krajów członkowskich, wbrew stanowisku większości, może powstrzymać prace nad ustawami europejskimi "na rozsądny czas".

- "Nie widzę żadnych powodów, aby Joanina nie znalazła się w traktacie. Tak się przecież umawialiśmy z naszymi partnerami z UE" - powiedział "Dziennikowi" wiceminister SZ Karol Karski. W Brukseli takie rozwiązanie wywołuje przerażenie. "To może zablokować cały proces legislacyjny, sparaliżować Unię" - przestrzega Mark Gray, rzecznik Komisji Europejskiej ds. reformy instytucjonalnej. Dlatego w przygotowanym w tym tygodniu przez unijnych prawników wstępnym tekście traktatu o Joaninie nie ma słowa.

Reklama

Możliwość korzystania z Joaniny została, co prawda, w przeszłości zawarta w specjalnej deklaracji, która nie ma jednak mocy prawnej. Jeśli jednak Polska przeforsuje wpisanie jej do traktatu, nasz kraj będzie mógł stale powoływać się na to rozwiązanie, a Europejski Trybunał Sprawiedliwości w razie jakichkolwiek wątpliwości stanie po naszej stronie.

Polskie postulaty nie kończą się zresztą na Joaninie. Rzecznik MSZ Robert Szaniawski wymienia kolejne trzy. Chcemy mieć prawo mianowania rzecznika generalnego w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości, co na razie przysługuje pięciu największym państwom UE; zachować prawo weta przy ustalaniu projektów finansowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny - to pozwoliłoby zablokować finansowanie budowy gazociągu pod Bałtykiem. Powalczymy też o zwiększenie liczby polskich europosłów. Po najbliższych wyborach do europarlamentu w 2009 r. nasz kraj ma stracić 3 deputowanych i zadowolić się 51 mandatami - pisze "Dziennik".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Polskie | Polska Walcząca | dziennik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »