Polska walczy o uznanie
Po sukcesach gospodarczych Polska rozpoczęła walkę o niematerialne wartości: uznanie jej roli jako równoprawnego partnera - ocenia we wtorek niemiecki dziennik "Die Welt".
"Gdy wszystkim dano wolność i bezpieczeństwo, a wielu perspektywę na dobrobyt, rośnie też apetyt oraz pewność siebie. "Znów jesteśmy kimś" - mówiło się kiedyś w Niemczech. Teraz rozpoczyna się walka o niematerialne wartości.
Jeśli niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle mówi, że należy kształtować stosunki polsko-niemieckie na wzór francusko-niemieckich, jest to dobrze pomyślane. W Polsce jednak wciąż pozostaje w pamięci to, że do niedawna - według słów niemieckich polityków - była ona klientem niemieckiego adwokata" - pisze "Die Welt".
Gazeta zaznacza, że emancypacja do roli równoprawnego partnera nie jest łatwa. "Wiąże się także z tym, że trzeba rzucić na szalę historyczne doświadczenia kraju, które za granicą selektywnie przyjmowane są do wiadomości" - ocenia.
Według dziennika, ta walka o uznanie będzie nadal toczyć się w Europie.
"Die Welt" opisuje historię uzdrawiania polskiej gospodarki w minionych dwóch dekadach jako historię sukcesu. Jednak - wskazuje - wciąż istnieją "niewidoczne linie podziału w Europie".
"Nieśpieszna Portugalia do dziś ma wyższy produkt krajowy brutto na mieszkańca niż dynamiczna Polska. Tak wielki był historyczny dystans i tak obfite były do lat 90. unijne środki, które zgarniały kraje południowoeuropejskie. Czy Polska kiedyś osiągnie poziom dochodów Niemiec? Eksperci liczą to w dziesięcioleciach" - pisze gazeta.
Stałe porównywanie i ocenianie jest codzienną czynnością w nowych krajach UE. Jak zauważa "Die Welt", Polacy mają specjalne sformułowanie opisujące ich sytuację: mówią, że Polska jest "krajem na dorobku". "Politycy chętnie używają tych słów, by uzasadnić oszczędności, publicyści, by wyjaśnić wszystkie możliwe niedociągnięcia" - dodaje gazeta.
"Jednak w ostatecznym rozrachunku nasi sąsiedzi cieszą się dziś wolnością, dobrobytem i bezpieczeństwem, jakiego nie znali od XVIII wieku. Czy dziwi to kogoś, że chcieliby, by ta szczęśliwa chwila była im dana na stałe?" - pisze dziennik.
"Die Welt" ocenia, że podpisane w minionych dniach porozumienie z USA o zasadach stacjonowania wojsk amerykańskich na terytorium Polski, to być może mały krok w polityce bezpieczeństwa, ale i tak przełomowy: "To pierwsze kroki amerykańskich żołnierzy na nowym obszarze NATO" - pisze niemiecki dziennik.