Reklama

Polska wydaje na pomoc 6,5 mln zł rocznie

W ostatnich dwóch latach Polska przekazała na pomoc humanitarną ponad 6,5 mln zł rocznie - powiedział na konferencji prasowej podsekretarz stanu w MSZ Krzysztof Stanowski. Kwota ta zwiększy się w czasie polskiego przewodnictwa w UE w 2011 roku.

Zaznaczyła, że pomimo ciężarów, jakie ponoszą podatnicy w dobie pokryzysowych trudności "potrzeba nam znacznego wzrostu finansowania pomocy humanitarnej ze strony państw członkowskich ONZ".

Reklama

Bragg podkreśliła, że solidarność, którą w obliczu kryzysów humanitarnych wykazują państwa członkowskie ONZ jest znaczącym elementem zdolności wspólnoty międzynarodowej w działaniu na rzecz ochrony życia i godności ludzkiej w czasach konfliktów i katastrof naturalnych.

Zwróciła uwagę, że ONZ na pomoc humanitarną w tym roku potrzebuje 11 mld dolarów. - Z zadowoleniem odnotowuję, że większość krajów uczestniczących w tym forum to donatorzy, przyczyniający się do rozwoju systemu humanitarnego, zwłaszcza Centralnego Funduszu Reagowania na Sytuacje Kryzysowe przy ONZ - mówiła Bragg.

Podkreśliła, że Polska co roku wspiera ten fundusz, począwszy od momentu założenia, czyli od 2006 roku. - Dziękujemy władzom RP za to, że aktywnie uczestniczą w tym wysiłku - dodała.

Stanowski poinformował, że wartość pomocy humanitarnej udzielonej przez Polskę w 2006 roku wyniosła 3,2 mln zł, w 2007 roku - ponad 4 mln zł, a w 2008 i 2009 roku - ponad 6,5 mln zł rocznie. Zaznaczył, że w przyszłym roku kwota ta się zwiększy w związku z tym, że Polska obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej.

- Polska planuje przekazać większe środki na pomoc humanitarną, ponieważ od prezydencji oczekuje się działania, dobrego przykładu. Polska musi być gotowa na wszystko - mówił podsekretarz stanu. Dodał, że być może będzie to 8-9 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat: Stanowski | krzysztof stanowski | Polskie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »