Polska wyżej w rankingu Banku Światowego
Polska została doceniona przez Bank Światowy. W rankingu "Doing Business" awansowaliśmy o kolejne 10 miejsc, zajmując 45 lokatę. Obecnie Polska stała się tym samym liderem w Europie Środkowej, przeganiając o cztery miejsca uważaną dotychczas za "gospodarczego tygrysa" Słowację.
Polska jest czempionem wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej i ponownie osiągnęła bardzo dobre wyniki w rankingu "Doing Business" - powiedział we wtorek podczas prezentacji raportu Xavier Devictor z Banku Światowego.
- W ubiegłym roku Polska była krajem, który zreformował się najbardziej na świecie. W tym roku przeskoczyła o dziesięć miejsc do góry"- powiedział Devictor. Ocenił, że to "wyśmienity wynik".
Jego zdaniem to wynik ciężkiej pracy, determinacji i cierpliwości. Polska jest krajem, który osiągnął największe postępy w ciągu ostatnich 8 lat. Zastrzegł jednak, że mimo postępów w rankingu, Polska nadal musi nadrabiać zaległości, m.in. w budowie infrastruktury.
Premier mówił, że przyjmuje awans Polski w rankingu opracowywanym przez Bank Światowy z satysfakcją, ale - jak zaznaczył - ta satysfakcja nie ma charakteru sportowego, czyli nie wynika tylko z zajęcia wyższej lokaty niż rok wcześniej. - Same rankingi nie zmieniają przecież życia ludzi, one raczej ilustrują, co się dzieje z naszym życiem, z naszą gospodarką - wskazał.
Szef rządu podkreślił, że ranking "Doing Business" jest obiektywny, ponieważ przygotowuje go niezależna instytucja, nie urzędnicy państwowi, nie rząd i nie media. "Po drugie metodologia tego rankingu polega na tym, że testowani są przedsiębiorcy. (...) Ludzie, którzy naprawdę zajmują się swoimi przedsiębiorstwami w naszym kraju i którzy z natury rzeczy, cierpiąc przez złe zapisy prawa i poprzez biurokrację, w sposób rzetelny przedstawiają swoje doświadczenia Bankowi Światowemu" - podkreślił Tusk.
_ _ _
To mobilizuje nas do dalszych działań na rzecz ułatwiania warunków prowadzenia działalności gospodarczej - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński po publikacji raportu Banku Światowego, który ukazał się 29 października 2013 r.
Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński przypomniał, że Polska od kilku lat jest w czołówce krajów, które najszybciej zmieniają otoczenie biznesu, czyniąc je bardziej przyjaznym dla firm. - Działania ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej, prowadzone przez MG w ścisłej współpracy z przedsiębiorcami, z roku na rok przyczyniają się do poprawy warunków funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce - podkreślił wicepremier.
Ministerstwo Gospodarki podejmuje kolejne inicjatywy zmierzające do dalszej poprawy warunków funkcjonowania przedsiębiorstw. W tym celu przygotowuje m.in. przegląd ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i prowadzi analizę efektywności systemu zamówień publicznych.
Na pierwszym miejscu wśród krajów najbardziej przyjaznych przedsiębiorcom według raportu "Doing Business 2014" utrzymuje się dotychczasowy lider - Singapur. Za nim znalazły się: Hongkong, Nowa Zelandia i USA. Polska w tym roku osiągnęła 45. pozycję i względem zeszłorocznej edycji raportu przesunęła się o 10 miejsc w górę.
Raport przyglądał się krajom oceniając ich w 10 kategoriach, m.in. takich jak łatwość otwarcia firmy, niezbędny kapitał początkowy czy rozliczenia z fiskusem. Na tej podstawie je szeregował i opisywał.
W przypadku Polski, jak podkreślają autorzy raportu, doszło do poprawy; udało się wyeliminować konieczność rejestracji nowej firmy w Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ponadto ułatwiono pozyskiwanie pozwoleń budowlanych, likwidując wymóg dostarczenia do urzędu opisu geotechnicznego.
Polska stała się tym samym liderem w Europie Środkowej, przeganiając o cztery miejsca uważaną dotychczas za "gospodarczego tygrysa" Słowację.
Ukraina, która dokonała największych postępów, zdaniem autorów raportu poprawiła się w 10 kategoriach, m.in. łatwiejsze jest tam zaciągnięcie kredytu, zmniejszono liczbę formalności związanych z założeniem firmy, poprawiono warunki dla handlu zagranicznego. Znaczną poprawę zanotowała także Rosja.
Jak wynika z rankigu najlepiej rozwijać biznes w Singapurze, a miejsca na podium zajmują jeszcze Hongkong i Nowa Zelandia. Dopiero na czwartym miejscu plasują się Stany Zjednoczone. Zaskakuje wysoka - ósma - pozycja Gruzji.
Raport "Doing Business 2014" został przygotowany przez Bank Światowy już po raz jedenasty. Zawiera on ocenę gospodarek 185 krajów w oparciu o coroczne badania przepisów prawa pod kątem warunków wykonywania działalności gospodarczej. Wyniki raportu bardzo często są brane pod uwagę przez zagranicznych przedsiębiorców przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.