Polski handel pod wpływem inflacji, wojny, podwyżek cen energii i geopolityki

W raporcie „Polski handel w obliczu zmian gospodarczych i geopolitycznych” Konrad Raczkowski wymienia osiem wniosków i rekomendacji dla branży handlowej. Wymienia wśród ich aspekty związane z rynkiem pracy, podażą i popytem, sytuacją gospodarczą, cenami energii i dynamiką inflacji - napisały wiadomoscihandlowe.pl

"Handel, podobnie jak cała gospodarka światowa znalazł się w punkcie zwrotnym Lewisa, gdzie większość światowych zdolności produkcyjnych, które były niewykorzystane, została wyczerpana. Oznacza to, że świat będzie zmagał się z koniecznością wzrostu produktywności w obrębie danych sektorów, gdyż korzystanie z nadwyżki siły roboczej która była dotychczas dostępna będzie niemożliwe" - pisze Konrad Raczkowski w raporcie "Polski handel w obliczu zmian gospodarczych i geopolitycznych".

Trzeci sektor naszej gospodarki

Autor zaznacza, że sektor handlowy w Polsce jest trzecim pod względem wielkości sektorem polskiej gospodarki. W roku 2020 wytworzono w nim ok. 17,4 proc. wartości dodanej brutto, przy czym wielkości około sektorowe handlu przekraczają znacznie 20 proc. PKB.

Reklama

"W latach 2008-2014 względny wkład eksportu do generowania PKB wynosił w Polsce 66 proc., dowodząc efektywnej konwergencji i gospodarczej, jaką prowadziły przedsiębiorstwa. Z kolei dodatnie saldo bilansu handlowego w roku 2014 oraz 2019-2021 świadczy o nadwyżce eksportowej i możliwości osiągania realnej wartości dodanej" - czytamy we wnioskach.

Rolnictwo - wzrost kosztów

Dalej Konrad Raczkowski skupia się na wojnie Rosji z Ukrainą i wzroście kosztów produkcji rolnej, które doprowadziły do globalnego kryzysu żywności, gdzie 38 państw znajduje się na krawędzi głodu. Jednocześnie wprowadzona kontrola rządowa nad eksportem żywności w kilkudziesięciu państwach pogłębi kryzys żywnościowy, stając się katalizatorem inflacji, ubożenia społeczeństwa i próby stworzenia nowego układu sił w gospodarce globalnej.

Dodatkowo wojna gospodarcza Chin z wieloma państwami świata i dążenie do przejęcia kontroli nad całym handlem oceanicznym, pogłębi niedobór chińskiego eksportu i może wynieść 140 mld dolarów. Dotyczy tworzenia większej luki w niedopasowaniu globalnej podaży do popytu, poprzez zablokowanie publicznego dostępu do lokalizacji statków, co uniemożliwia obserwowanie i układanie łańcucha dostaw.

Drogi prąd, gaz i paliwa

Główną składową wzrostu kosztów produkcji  są wysokie ceny nośników energii elektrycznej, gazu i paliw płynnych. Będą one w 2022 roku miały wpływ na inflację producencką (PPI), która w dużej mierze przełoży się na inflację konsumencką (CPI).

Wpływ wojny Rosji z Ukrainą na inflację jest jeszcze znikomy. Dynamika inflacji będzie pozostawała pod silną presją wydatków pomocowych i socjalnych rządu, które bez korekty w dół, będą pozbawiały NBP i Radę Polityki Pieniężnej skutecznej możliwości zastosowania podstawowego instrumentu polityki pieniężnej, jakim są stopy procentowe.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Na koniec autor raportu zauważa, że dynamika inflacji wymknęła się spod kontroli, a w 60 proc. państw nastąpiło pogorszenie profilu zadłużenia publicznego, sprowadzając ryzyko wystąpienia przemocy wewnętrznej w 50 proc. z nich. Wskaźnik CPI nie mierzy już pełnych wydatków pozazakupowych i jest oderwany od inflacji postrzeganej, a szacowanie wzrostu gospodarczego skorygowanego o inflację może wypaczać raportowany statystycznie PKB.

wiadomoscihandlowe.pl
Dowiedz się więcej na temat: handel Polska | inflacja w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »