Polski rząd chce zakazać urzędnikom korzystania z TikToka. We Francji i USA już to zrobili

​Działająca przy premierze Rada ds. Cyfryzacji przedstawi w poniedziałek rekomendację odnośnie zakazu korzystania z chińskiej aplikacji na urządzeniach urzędników państwowych - donosi "Rzeczpospolita". Na podobny ruch zdecydowały się wcześniej USA oraz Francja.

Gazeta w poniedziałkowym wydaniu zauważa, że coraz więcej krajów blokuje możliwość instalowania TikToka w telefonach przedstawicieli administracji publicznej. "Jeśli rząd przychyli się do krytycznego względem aplikacji stanowiska Rady, nad Wisłą może być podobnie. Chińskiemu gigantowi zarzuca się m.in. zbyt duży dostęp do danych użytkowników i współpracę z władzami w Pekinie" - czytamy.

"W ubiegłym tygodniu, gdy w amerykańskim Kongresie trwało przesłuchanie prezesa TikToka, nad Wisłą Rada ds. Cyfryzacji (RdsC, organ doradczy premiera) opracowała projekt rekomendacji, która bije w chińską aplikację. Jak się dowiedzieliśmy, członkowie rady, której kadencja właśnie się kończy, nie byli jednomyślni co do kształtu stanowiska, które ma trafić na biurko Mateusza Morawieckiego. W piątek do wieczora dosyłali swoje uwagi i poprawki. Jaki kształt ostatecznie przyjmie dokument, przekonamy się 27 marca. To właśnie w poniedziałek RdsC przedstawi finalną rekomendację dla Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" - podaje dziennik. 

Reklama

Polscy urzędnicy z możliwym zakazem korzystania z TikToka?

Jak donosi "Rzeczpospolita", w piątek wyciekł do mediów projekt stanowiska w sprawie ewentualnej blokady aplikacji na urządzeniach służbowych pracowników administracji publicznej. "Wynika z niego, że TikTok miałby zostać usunięty ze służbowych urządzeń członków i pracowników Sejmu, Senatu i rządu, a także prywatnych, jeśli zainstalowane jest na nich również służbowe oprogramowanie (choć w tym przypadku ewentualnie można usunąć służbowe aplikacje). Podobne ograniczenia miałyby dotyczyć także innych oficjeli szeroko rozumianej administracji publicznej" - czytamy. 

"+Rada ds. Cyfryzacji wyraża pozytywną opinię na temat nakazu usunięcia chińskiej aplikacji TikTok przez urzędników i pracowników administracji publicznej z telefonów służbowych+ - czytamy w projekcie. Eksperci wyrazili jednocześnie zaniepokojenie dotyczące bezpieczeństwa danych przechowywanych na urządzeniach, na których zainstalowano apkę i zwracają uwagę, że TikTok może wspierać władze Chin i ich służby wywiadowcze w gromadzeniu ogromnych ilości danych, +ze szczególnym naciskiem na cele polityczne i bezpieczeństwa o wysokiej wartości+" - podaje dziennik.

Podobny zakaz wprowadziły Francja oraz USA

Jak podał w ubiegły piątek dziennik "Le Figaro", francuski minister transformacji i służb publicznych wydał zakaz używania m.in. TikToka oraz Netfliksa na urządzeniach służbowych pracowników administracji państwowej. W opublikowanym rozporządzeniu przedstawiciel rządu wskazał, że aplikacje te nie posiadają wystarczającego poziomu cyberbezpieczeństwa i nie gwarantują ochrony danych osobowych.  

Decyzja francuskiego rządu ma objąć blisko 2,5 mln urzędników i dotyczyć jedynie telefonów służbowych. Prywatne urządzenia nie zostały uwzględnione w rozporządzeniu ministerstwa.  

Francja dołączyła do coraz większej grupy państw, które chcą ograniczyć pracownikom państwowym korzystanie z TikToka na służbowych telefonach. Na podobny krok zdecydowały się także władze Wielkiej Brytanii, Kanady, USA czy Komisja Europejska.  

W Stanach Zjednoczonych poza ograniczeniem dostępu do aplikacji dla urzędników trwa także debata o całkowitym zakazie TikToka w tym kraju. Na początku marca Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA uchwaliła prawo, na mocy którego prezydent Joe Biden będzie mógł zdelegalizować dowolną platformę, w tym chiński serwis, jeżeli dojdzie do podejrzenia, że ta zagraża bezpieczeństwu państwa.  

Oprac. AB/PAP

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: TikTok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »