Polskie miasto patronem 2026 roku. Senat podjął uchwałę

Senatorowie, ustanawiając rok 2026 Rokiem Andrzeja Wajdy, chcą upamiętnić jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów, współtwórcę polskiej szkoły filmowej oraz kina moralnego niepokoju, które zdefiniowały polską pamięć historyczną i współczesną tożsamość kulturową. W uchwale jednak przyjęto więcej patronów 2025 roku - w tym jedno z polskich miast.

14 maja br. Senat podjął uchwały ustanawiające patronów roku 2026. Wśród nich znaleźli się:

Reklama
  • Andrzej Wajda - w 100. rocznicę urodzin oraz 10. rocznicę śmierci reżysera,
  • Jerzy Giedroyć - jeden z najwybitniejszych myślicieli politycznych XX w.,
  • bł. Matka Elżbieta Róża Czacka - założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża
  • Miasto Gdynia - w 100. Rocznicę nadania praw miejskich;
  • Robotnicze Protesty Czerwca 1976 - w 50. Rocznicę zwycięskiego ogólnopolskiego zrywu robotniczego.

W uchwale o ustanowieniu roku 2026 Rokiem Jerzego Giedroycia. Senat podkreśla, że jako założyciel i redaktor naczelny paryskiej "Kultury" oraz wieloletni współpracownik wielu polskich i międzynarodowych instytucji Giedroyć przyczynił się do kształtowania polskiej myśli politycznej oraz promowania idei wolnościowych i demokratycznych w kraju i na świecie. 

W ocenie senatorów Rok Jerzego Giedroycia będzie okazją do przypomnienia tego, że całe swoje życie poświęcił on sprawie niepodległości Polski. Polski tolerancyjnej i nowoczesnej, ale też szanującej własne tradycje narodowe.

Rok 2026 Rokiem Miasta Gdyni i nie tylko

Uchwała w sprawie ustanowienia roku 2026 Rokiem Błogosławionej Matki Elżbiety Róży Czackiej - prekursorki polskiej tyflologii, przypomina dokonania "niewidomej Matki niewidomych". 

W 1910 r. z własnych funduszy założyła schronisko dla niewidomych w Warszawie, przekształcone następnie w Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła opracowywanie i wprowadzanie zakrojonej na szeroką skalę systemowej opieki nad niewidomymi. Założyła szkołę powszechną, ochronkę, bibliotekę i dom opieki dla starszych ociemniałych kobiet. 

Prowadziła też warsztaty umożliwiające osobom ociemniałym zdobywanie praktycznych umiejętności, w tym warsztaty zawodowe dla ociemniałych mężczyzn. W podwarszawskich Laskach stworzyła ośrodek pomocy ociemniałym. Jest błogosławioną Kościoła katolickiego, beatyfikowaną 12 września 2021 r.

W uchwale w sprawie ustanowienia roku 2026 Rokiem Miasta Gdyni przypomniano historię miasta od czasu jego budowy i uzyskania praw miejskich w 1926 r. aż po współczesność. 

Rok 2026 Rokiem Robotniczych Protestów Czerwca 1976

Senat w uchwale w sprawie ustanowienia roku 2026 Rokiem Robotniczych Protestów Czerwca 1976 składa hołd wszystkim ofiarom represji, ich rodzinom oraz każdemu kto z odwagą i wiarą w niepodległą Polskę brał udział w manifestacjach w całym kraju.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Senat | Polska Rzeczpospolita Ludowa | Gdynia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »