Polsko-duńska współpraca na rzecz ochrony środowiska
Pod koniec maja w Warszawie gościli przedstawiciele duńskich przedsiębiorców. Wizyta miała związek z prowadzonymi w Polsce programami optymalizacji działań zakładów zajmujących się oczyszczaniem ścieków. Przedstawiciele duńskich firm odwiedzili między innymi rozbudowywaną oczyszczalnię ścieków Czajka w Warszawie, w której wykorzystywana będzie duńska technologia STAR.
We wrześniu 2012 roku zostanie zakończony drugi etap budowy stacji oczyszczania ścieków Czajka. Będzie to największa oczyszczania ścieków w Europie. Wykorzystana w niej zostanie zaawansowana technologia STAR, czyli system monitorowania online, który odpowiada za optymalizację procesów. Pozwala on zmniejszyć zużycie energii i ilość niezbędnych substancji chemicznych o 20-30 proc.
- Technologia STAR została opracowana przez firmę Krüger, która wprowadzała ją i nieprzerwanie usprawniała przez okres ostatnich 20 lat. Została ona już zastosowana w oczyszczalniach ścieków w Poznaniu i w Krakowie, a teraz także w oczyszczalni Czajka w Warszawie - tłumaczy Lars Christoffersen, wicedyrektor Veolia Water Solutions & Technologies, jednej z firm będącej członkiem konsorcjum odpowiedzialnego za oczyszczalnię ścieków oraz spalanie osadów ściekowych. - Jedną z jej zalet jest możliwość kontroli oczyszczania ścieków, dzięki czemu możemy spełnić surowe wymagania, np. w zakresie maksymalnej zawartości fosforu w biologicznym oczyszczaniu, zmniejszając w ten sposób użycie substancji chemicznych. Redukcja zużycia energii i substancji chemicznych wynosi 20-30 proc.
- W oczyszczalni ścieków Czajka używamy osadu ściekowego, powstałego w trakcie procesu oczyszczania, do produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Nadmiar ciepła ze spalania osadu jest wykorzystywany do produkcji pary, która jest konwertowana na energię elektryczną i cieplną w turbinie parowej. Ponadto produkujemy biogaz, który pochodzi z fermentacji osadu. Powstała energia jest dalej wykorzystywana w oczyszczalni ścieków, dzięki czemu staje się ona częściowo samowystarczalna - dodaje Lars Christoffersen. - Kiedy ścieki są już oczyszczone, zawierają tak niewielkie ilości soli oraz substancji organicznych, że mogą być wprowadzone do Wisły, aby w końcu znaleźć się w Morzu Bałtyckim.
Większość polskich gmin i dużych firm wywiązało się już z wymagań Unii Europejskiej w zakresie oczyszczania ścieków, które muszą być spełnione do roku 2015. Projekty mające na celu rozbudowywanie zakładów funkcjonujących od lat są już niemal zakończone, a nowe moce, które dzięki nim powstały, odpowiadają istniejącemu zapotrzebowaniu.
Dania przez wiele lat zajmowała się wypracowaniem standardów środowiskowych, które są jeszcze bardziej restrykcyjne niż w UE, co sprawia, że Duńczycy przodują w myśleniu o zrównoważonym rozwoju i odpowiedzialności wobec klientów jako integralnej części prowadzenia biznesu. Duńskie firmy mają pełne prawo korzystania ze znaku firmowego danishresponsibility.dk.
- W Danii jesteśmy pod ogromnym wrażeniem silnej gospodarki, jaką Polsce udało się zbudować. Polska samodzielnie i znacznie szybciej niż inne europejskie kraje opanowała kryzys. Ponadto cieszymy się, że jako duńska firma możemy pracować na polskim rynku, gdzie spotykamy przyjazne środowisko do rozwoju biznesu oraz zdrową i otwartą konkurencję pozbawioną zbędnej biurokracji - mówi Ebbe Iversen, Dyrektor Zarządzający z firmy Aarsleff, biorący udział w wizycie. - Nieustannie staramy się połączyć nasze dziedziny biznesu z nowym, inteligentnym oraz efektywnym myśleniem. Pracujemy między innymi nad tym, aby nasz oddział zlokalizowany w Kutnie, który produkuje pale do fundamentów używane do konstrukcji budynków mieszkalnych, mógł stosować energię geotermalną w procesie produkcji. Zajmujemy się również bezwykopową "no-dig" renowacją istniejących kanalizacji. W ten sposób możemy uniknąć kolizji z naziemnym ruchem ulicznym oraz ryzyka spowodowania uszkodzeń innych linii wodnych, gazowych czy elektrycznych, znajdujących się pod ziemią. Teraz jesteśmy obecni w Wałczu, Ełku i Siedlcach, gdzie wprowadzamy nasze rozwiązanie "no-dig", które pomaga chronić środowisko i zapewnia płynność w ruchu ulicznym, w czasie, gdy sieci kanalizacyjne są remontowane.
Program pobytu delegacji duńskiej w Warszawie objął spotkanie organizowane przez Ambasadę Królestwa Danii, do udziału w którym zaproszeni zostali również przedstawiciele władz lokalnych oraz przedsiębiorstw.
Wybudowana przez konsorcjum składające się z firm Warbud i Veolia Water Solutions and Technologies, reprezentowaną przez przedsiębiorstwa zależne w Polsce, Danii i Francji oraz firmę WTE. Musi oczyścić ścieki pochodzące z dużej części Warszawy. Wydajność: 515 000 m sześc. dziennie lub ekwiwalent przypadający na 2,3 miliona mieszkańców.
Jest duńskim przedsiębiorstwem zależnym firmy Krüger A / S, założonym w 1903 roku. Koordynuje projekty w Polsce od 1991 roku. Veolia Water Systems zostało założone w 1997 roku. Posiada biura w Warszawie, Krakowie i Tychach. Zatrudnia około 200 pracowników. Oprócz oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie pracowała nad oczyszczalniami ścieków w Krakowie, Łodzi, Gdańsku i Szczecinie, oraz zapewniła rozwiązania takim przedsiębiorstwom, jak PKN Orlen, Kopalnia Turów, Carlsberg i Tymbark.
Duńskie przedsiębiorstwo założone w 1947 roku. Posiada przedsiębiorstwo zależne w Polsce od 1993 roku. Posiada biura i zakłady w Warszawie, Babicach, Bydgoszczy i Kutnie. Zatrudnia około 385 pracowników. Zajmuje się zadaniami z zakresu budowy fundamentów oraz renowacji kanalizacyjnych w wielu rejonach Polski. Wraz z firmą Doraco stworzyło konsorcjum firm, zajmujące się aktualnie pracami w porcie w Świnoujściu.
Strona internetowa, która dostarcza informacji na temat duńskich doświadczeń w zakresie odpowiedzialności biznesu oraz zaprasza do dialogu o globalnej odpowiedzialności.
Opr. KM
Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi