Pomoc mieszkańcom Ukrainy. GUS podał ważne dane

Jak podał Główny Urząd Statystyczny okresie od 24.02.2022 do 30.06.2022 r. 70,2 proc. gospodarstw domowych w Polsce udzieliło pomocy mieszkańcom objętej wojną Ukrainie. W obu kwartałach, najczęściej wskazywanymi formami pomocy były dary rzeczowe - około 4/5 gospodarstw domowych oraz pomoc pieniężna (bezpośrednia lub poprzez organizacje) - około 2/3 spośród nich.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Od pomocy rzeczowej po pomoc pieniężną

W I kwartale 2022 r. 69,9 proc. gospodarstw domowych, a w II kwartale 2022 r. 53,3 proc. gospodarstw domowych udzieliło pomocy mieszkańcom Ukrainy (zarówno udzielanej w Polsce, jak i skierowanej do osób pozostających na Ukrainie).

Wśród pomagających gospodarstw domowych, dominującymi formami pomocy były: przekazywanie darów rzeczowych - ok. 4/5 gospodarstw domowych oraz pomoc pieniężna (bezpośrednio lub przez organizacje) - ok. 2/3. Warto także zaznaczyć, że ok. 6 proc. gospodarstw domowych udzieliło uchodźcom z Ukrainy pomocy w Polsce m.in. w znalezieniu pracy, załatwieniu spraw codziennych czy opiece nad bliskimi.

Reklama

Ok. 3 proc. naszych rodaków pomagało w okolicy przejść granicznych, w punktach recepcyjnych, obiektach noclegowych, centrach pomocy lub punktach zbiórek darów rzeczowych. Także ok. 3 proc. spośród pomagających gospodarstw domowych przyjęło uchodźców z Ukrainy do domu/mieszkania lub udostępniło im posiadany lokal mieszkalny. W I kwartale (od 24 lutego) również ok. 3 proc. gospodarstw domowych udzielało pomocy transportowej.

Pomagali najlepiej zarabiający Polacy, pracujący na własny rachunek i z największych miast

Gospodarstwa domowe z poszczególnych województw z różną intensywnością angażowały się w pomoc mieszkańcom Ukrainy. Odsetek pomagających gospodarstw domowych w województwach w I kwartale (od 24 lutego) był na poziomie od 58,5 proc. do 83,6 proc

Najwyższy udział  gospodarstw domowych deklarujących udzielanie w I kwartale pomocy mieszkańcom Ukrainy wystąpił w województwie podkarpackim (83,6 proc.) oraz mazowieckim (78,0 proc.). W II kwartale odsetek ten kształtował się na poziomie od 39,6 proc. do 65,2 proc. w zależności od województwa i był najwyższy w województwie mazowieckim (65,2 proc.).

źródło GUS



Informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »