Ponad milion Polaków odwiedziło w 2021 roku Chorwację
Chorwacja wciąż jest jednym z ulubionych kierunków dla Polaków. W ubiegłym roku urlop spędziło tam milion mieszkańców naszego kraju - o połowę więcej niż przed rokiem i o 8 proc. więcej zanim wybuchła pandemia.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Polacy są trzecim pod względem liczebności narodem odwiedzający Chorwację. Pierwsi są Słoweńcy a drugim - Austriacy. Minionego lata najczęściej odpoczywaliśmy w województwach: istryjskim, splicko-dalmatyńskim i primorsko-gorańskim. Miastami, które przyciągnęły najwięcej odwiedzających z Polski były: Zagrzeb, Rovinj, Dubrownik, Split i Poreč.
Turystyka w Chorwacji zaczyna zbliżać się do poziomu sprzed pandemii. W 2021 roku kraj odwiedziło 13,8 milionów zagranicznych turystów - o 33 proc. mniej niż w 2019 roku i o 55 proc. więcej niż w 2020 roku. Wszyscy w sumie zrealizowali 84,1 miliona noclegów - o jedną piątą mniej niż dwa lata wcześniej, zanim wybuchła pandemia - wynika z danych eVisitor - systemu, który monitoruje w Chorwacji ruch turystyczny.
- Za nami drugi rok pandemii, w którym pomimo wyzwań, Chorwacja osiągnęła najlepszy wynik turystyczny w basenie Morza Śródziemnego - powiedział Kristjan Staničić, Dyrektor Generalny Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.
Zgodnie z założeniami, w 2022 roku kraj chce zrealizować 90 proc. ruchu turystycznego z rekordowego 2019 roku. - Będziemy nadal pozycjonować Chorwację jako bezpieczny i zrównoważony kraj. Planujemy to osiągnąć dzięki celowanym kampaniom marketingowym i informacyjnym, które będą prowadzone przez cały rok z uwzględnieniem sytuacji epidemicznej na każdym z rynków - zapowiedział Kristjan Staničić.
Zgodnie z obowiązującymi w Chorwacji przepisami, osoby posiadające Unijny Certyfikat Covid (w wersji papierowej lub cyfrowej) są zwolnione podczas przekraczania granicy z obowiązku wykonywania testu. Nie muszą go robić osoby, które zostały zaszczepione pierwszą dawką szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleja (Sputnik V) w okresie minimum 22 dni i maksymalnie 42 dni od zaszczepienia. W przypadku szczepionki AstraZeneca okres ten wynosi minimum 22 dni a maksymalnie 84 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki.
Podróżni, którzy nie posiadają paszportu covidowego, muszą przedstawić negatywny wyniku testu PCR, nie starszy niż 72 godzin przed przyjazdem lub szybkiego testu antygenowego, nie starszy niż 48 godzin od momentu pobrania próbek. Z obowiązku testu zwolnione są dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia i podróżują pod opieką rodziców, którzy posiadają Unijny Certyfikat COVID.
Ewa Wysocka
Zobacz także: