Ponowna awaria bloku w elektrowni Jaworzno. W tle spór Tauronu z Rafako

Dziś ponownie doszło do awarii feralnego bloku energetycznego, który jest przedmiotem sporu między Tauronem i Rafako. Awaria ma być usunięta w ciągu dwóch dni - poinformował portal wnp.pl. We wtorek odbyły się mediacje obu stron. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP w Tauronie, następne spotkanie przy udziale Prokuratorii Generalnej zaplanowano na najbliższy czwartek, 26 stycznia.

- Powodem chwilowego odstawienia bloku jest wypadnięcie awaryjne jednego z młynów, co w konsekwencji spowodowało wyłączenie bloku. Prowadzimy prace mające na celu jak najszybsze uruchomienie jednostki. Blok ponowie zostanie zsynchronizowany z krajową siecią elektroenergetyczną najpóźniej jutro. Jak wskazywaliśmy wcześniej, zidentyfikowane wady bloku dotyczą m.in. właśnie układu młynowego, za który odpowiada Rafako - wyjaśnia Patrycja Hamera, rzeczniczka prasowa, Tauron Wytwarzanie.

- Spór między Tauronem a Rafako jest sporem między dwoma podmiotami gospodarczymi; jako minister aktywów państwowych nie mam kompetencji, by go rozstrzygać - powiedział we wtorek wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. Jak stwierdził, oczekuje wykazania dobrej woli od obu stron, również od Rafako.

Reklama

W Programie Trzecim Polskiego Radia Sasin został we wtorek zapytany o skierowany do niego apel zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" o zaangażowanie się w mediacje między Rafako i Tauronem.

Spółki od wielu miesięcy spierają się w związku z problemami w działaniu bloku 910 MW w Jaworznie, którego Rafako było generalnym wykonawcą. Firma Tauron Wytwarzanie wezwała Rafako do zapłaty ponad 1,3 mld zł tytułem kar umownych i odszkodowań za usterki i wady bloku. Rafako w odpowiedzi zapowiedziało złożenie wniosku o upadłość, a następnie wystąpiło do Taurona z roszczeniami na łączną kwotę ok. 1,4 mld zł. Oba przedsiębiorstwa uznają roszczenia drugiej strony za bezzasadne.

Szef MAP podkreślił, że mediacje między spółkami toczą się przed Prokuratorią Generalną SP. "To jest spór pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi, który dotyczy jakości wykonanych zleceń, i szczerze mówiąc, jako minister aktywów państwowych nie mam kompetencji, by ten spór rozstrzygać" - powiedział Sasin.

Na uwagę, że lider PO Donald Tusk również zaapelował o zaangażowanie rządu i "decyzje, które uświadomią Tauronowi, że jego zadaniem nie jest niszczenie Rafako", Sasin zaznaczył, że "nikt nie niszczy Rafako". "Są pewne procesy gospodarcze, które podlegają swoim prawom. Dziwię się, że Donald Tusk tego nie rozumie i uważa, że rząd powinien interweniować w spory pomiędzy firmami co do zakresu i jakości wykonanych prac" - stwierdził minister aktywów państwowych.

Zapewnił, że monitoruje sprawę. "Będę oczywiście dążyć do tego, by ten spór rozwiązać polubownie, bo eskalacja nie jest dobrym rozwiązaniem. Natomiast oczekuję od obu stron, również od Rafako, by przejawiło dobrą wolę, bo dotychczas jej nie widzę, zarówno w całym procesie mediacji, ale również w tym, że prezes Rafako ten spór prowadzi przede wszystkim w mediach, nie próbuje się dogadać, tylko bardziej skupia się na medialnych atakach. Jeśli z tej drogi zejdzie, myślę, że będzie łatwiej osiągnąć porozumienie" - ocenił wicepremier.

Na wtorek zaplanowano mediacje obu spółek przed Prokuratorią Generalną.

Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł blok 910 MW uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu 2021 r. został wyłączony z powodu usterek, naprawianych od tego czasu przez wykonawców z konsorcjum Rafako - Mostostal Warszawa. Ponownie jednostkę uruchomiono - również z opóźnieniem wobec pierwotnych planów - w końcu kwietnia 2022 r. Potem blok był czasowo wyłączany jeszcze dwukrotnie. Według Rafako powodem awarii była nieodpowiednia jakość węgla dostarczanego przez Tauron. Według Taurona - przyczynami są liczne wady i usterki bloku.

Zobacz także:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Elektrownia Jaworzno | Rafako SA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »