Popyt na gaz słabnie przed świętami

Aktywność biznesowa w Europie spowalnia z powodu zbliżających się świąt; zmniejszają się zamówienia na dostawy gazu. Gazprom dostarcza paliwo przez terytorium Ukrainy zgodnie z wnioskami konsumentów europejskich, wolumen na piątek wynosi 71,6 mln m sześc. - powiedział dziennikarzom przedstawiciel firmy Siergiej Kuprianow, cytowany przez agencję Interfax.

W czwartek było to 81,1 mln metrów sześciennych. Na spadek zużycia w związku ze świątecznym kalendarzem nakłada się wzrost temperatury powietrza. W dodatku zwiększyły się dostawy z Norwegii w związku z uruchomieniem zamkniętych wcześniej instalacji.

Gazociąg Jamał-Europa na odcinku Niemcy-Polska pracuje nieprzerwanie od 7 kwietnia w trybie rewersu, co oznacza, że gaz płynie z kierunku zachodniego na wschód. W piątek, według danych Gascade, rewers gazu z Niemiec do Polski wzrósł do 0,5 mln m sześc. m na godzinę.

Reklama

W ostatnich dniach wietrzność w Europie jest słabsza, co przekłada się na generację prądu z farm wiatrowych. W tygodniu między 4 a 10 kwietnia turbiny wiatrowe zapewniały średnio około 25 proc. energii konsumowanej w UE. W czwartek było to już tylko 8,6 proc. Produkcja farm wiatrowych spadała przez siedem dni z rzędu po osiągnięciu wysokiego poziomu, 31 proc., w dniu 7 kwietnia.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Jednocześnie od 6 kwietnia w europejskich podziemnych magazynach gazu więcej gazu się zatłacza niż pobiera.

Niższy popyt na gaz przełożył się na jego ceny. Spadły one do najniższego poziomu od początku wojny w Ukrainie.

Międzynarodowa Agencja Energii ocenia, że światowy popyt na gaz ziemny nieznacznie zmniejszy się  w całym 2022 r. ze względu na wyższe ceny i zakłócenia na rynku spowodowane rosyjską inwazją na Ukrainę. Wcześniej, w styczniu, zapowiadała wzrost rzędu 1 proc. Dla porównania w 2021 roku światowe zużycie gazu wzrosło o 4,5 proc.

Rosja jest największym dostawcą gazu ziemnego do Europy; w 2021 r. zaspokajała 33 proc. jej zapotrzebowania, podczas gdy w 2009 r. było to 25 proc. Przepływy gazu ziemnego tranzytem przez Ukrainę są realizowane nieprzerwanie mimo trwającej tam wojny.

IEA oczekuje, że w Europie zużycie gazu ziemnego spadnie w tym roku o blisko 6 proc. W Azji ma ono wzrosnąć o 3 proc. W regionach takich jak Ameryka, Afryka i Bliski Wschód zmienność na rynku gazu będzie mniejsza, bo opierają się one głównie na miejscowej produkcji gazu.

morb

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gaz | surowce energetyczne | gazociag
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »