Porażki wielkich marek świata
Wchodzący do sklepów 3 kwietnia Apple iPad jest jednym z najbardziej rozreklamowanych produktów w historii technologii. Mówi się, że może zrewolucjonizować informatykę i media. W przypadku nowych produktów duże oczekiwania mogą jednak pogrążyć produkty, które ich nie spełnią.
W dziale nowych gadżetów słynne są magiczne sztuczki Steve'a Jobsa z Apple, ale jeżeli iPad okaże się porażką, to nie będzie to pierwsza wpadka Apple. Dwadzieścia lat temu firma wprowadziła produkty Apple Newton i MessagePad. MessagePad był poprzednikiem nowoczesnych palmtopów i funkcjonował w systemie operacyjnym Newton firmy Apple. Obydwa wynalazki miały ułatwić klientom życie, jednak dla wielu osób korzystanie z nich okazało się zbyt skomplikowane. Apple ostatecznie wycofał oba produkty w 1998 r.
Nowe produkty - duże nadzieje, duże porażki
Marki, które zawiodły zaufanie klientów
Najpopularniejsze marki sportowe świata
Młodzi miliarderzy branży technologicznej
Wprowadzane na rynek nowe produkty częściej okazują się niepowodzeniami niż sukcesami. Jak podaje AcuPoll, agencja badań rynkowych z Cincinnati, porażkę ponosi aż 95 proc. wypuszczanych na rynek nowych produktów. Dzieje się tak, nawet jeżeli mają wsparcie dużych firm i sygnowane są znanymi markami. Czy ktokolwiek słyszał o Parfum Bic, patelniach Pierre'a Cardina, lub musztardzie Jacka Danielsa? Te produkty okazały się pomyłkami i szybko znikły z półek.
Co powoduje, że produkt ponosi klęskę? Problemem bywa często jakość. Oczekiwań klientów nie spełnił Ford Edsel, wprowadzony na rynek w 1957 r. Kierowcom obiecywano samochód, jakiego jeszcze nie było. Oczekiwali więc, że auto będzie mieć wyższą jakość od innych samochodów marki Ford.
Przyczyną niepowodzenia produktu jest też często niewłaściwy czas wprowadzenia na rynek. Czas pokaże, czy po recesji Amerykanie chętnie będą wykładać duże sumy na telewizory 3D, które Samsung i inne firmy wprowadzą do sklepów w tym roku. - Bywa, że prekursorzy nie odnoszą długotrwałego sukcesu - twierdzi John Winsor, współzałożyciel i prezes agencji reklamowej Victors & Spoils z Boulder w stanie Kolorado.
Pomyłka niektórych firm polega na odbiegnięciu zbyt daleko od tego, na czym znają się najlepiej. General Electric, RCA i Xerox przez lata próbowały sprzedawać komputery, ale nie wytrzymały konkurencji IBM.
Innym nie udaje się pokonać liderów w danych kategoriach. Format wideo Betamax firmy Sony nie mógł się równać systemowi VHS firmy JVC. Odtwarzacz muzyki Zune Microsoftu nie stanowił żadnego zagrożenia dla iPodów firmy Apple.
Zain Raj, prezes agencji marketingowej Euro RSCG Discovery, mówi, że nowe oferty firm, które próbują pod swoim szyldem sprzedać zbyt wiele produktów, kończą się często niepowodzeniem, ponieważ nie pasują do ich wizerunku. Przykładem może być Coors, który jest kojarzony z piwem, a nie z wodą. To dlatego pierwszy krok firmy na rynku wody butelkowanej okazał się krokiem fałszywym.
Produktom szkodzi często szum, jaki się wokół nich tworzy. Wprowadzony na rynek w 2001 r. Segway miał być pojazdem, który zrewolucjonizuje transport. Zamiast tego dwukołowy skuter z wbudowanym system komputerowym odpowiadającym za utrzymanie przez pojazd równowagi używany jest teraz do patrolowania centrów handlowych.
Ten przegląd największych porażek produktów sporządzono na podstawie opinii następujących specjalistów z dziedziny marketingu.
Specjaliści, którzy oceniali porażki:
Allen Adamson, dyrektor zarządzający, Landor Associates
Michael Birkin, założyciel firmy doradczej Red Peak Group
Matt Lindley, dyrektor działu marek i innowacyjności w SapientNitro
Sharon Napier, prezes, agencja reklamowa Partners & Napier
Zain Raj, prezes Euro RSCG Discovery
Al Ries, doradca ds. marketingu, Ries & Ries
Toby Southgate, dyrektor zarządzający nowojorskiej firmy The Brand Union
Jack Trout, doradca ds. marketingu, Trout and Partners
John Winsor, współzałożyciel i prezes, agencja reklamowa Victors & Spoils.
Laurie Burkitt i Ken Bruno