Porozumienie o współpracy przy zagospodarowaniu zbędnych terenów krakowskiej huty
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii będzie wspierać Krakowski Park Technologiczny oraz ArcelorMittal Poland w pozyskaniu inwestorów chętnych do zagospodarowania zbędnych nieruchomości znajdujących się na terenie krakowskiej huty.
List intencyjny w tej sprawie podpisali podczas kongresu Impact'18 w Krakowie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz przedstawiciele Krakowskiego Parku Technologicznego, który zarządza tamtejszą SSE i ArcelorMittal Poland SA.
Sygnatariusze listu deklarują współpracę przy pozyskiwaniu inwestorów i zagospodarowaniu nieruchomości, które znajdują się w użytkowaniu krakowskiej huty ArcelorMittal Poland, ale są wyłączone z działalności hutniczej.
- Udało nam się wspólnie wypracować nową formułę transakcji w celu zagospodarowania tych nieruchomości. Jest ona nie tylko wykonalna pod kątem formalno-prawnym, ale co ważne ma także charakter rynkowy. Chcemy stworzyć miejsce dla innowacyjnych firm i projektów, które służy nie tylko Małopolsce, ale będzie także ważnym impulsem rozwoju wysokich technologii w skali polskiej gospodarki - powiedziała, cytowana w czwartkowym komunikacie, minister Jadwiga Emilewicz.
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii jest promotorem tego projektu, natomiast za kwestie operacyjne będzie odpowiedzialny Krakowski Park Technologiczny, który - jak zaznaczono - jako specjalna strefa ekonomiczna ma niezbędne doświadczenie w poszukiwaniu inwestorów.
Zgodnie z podpisanym listem intencyjnym ArcelorMittal Poland oraz Krakowski Park Technologiczny przystąpią do wypracowania koncepcji zagospodarowania nieruchomości, która uwzględniałaby interes publiczny, ale także potrzeby zakładu oraz działających na jego terenie kooperantów.
Ostatecznym celem projektu jest pozyskanie inwestorów, którzy zapewnią zwiększenie stopnia zaawansowania technologicznego polskiej gospodarki oraz rozwoju jej innowacyjności, a w wymiarze lokalnym przyczynią się do rewitalizacji dzielnicy Nowa Huta.
ArcelorMittal Poland wskaże swoje nieruchomości do zainwestowania i będzie stroną zbywającą. Natomiast Krakowski Park Technologiczny będzie odpowiedzialny za pozyskanie inwestorów, zapewnienie im wsparcia prawnego i biznesowego oraz współpracę z administracją publiczną w poszukiwaniu najbardziej korzystnych rozwiązań dla rozwoju projektu zagospodarowania tych nieruchomości.
- Jak pokazują inne europejskie przykłady tego typu, podobne projekty wymagają ogromnych nakładów pracy, środków oraz zaangażowania zarówno władz centralnych, jak i samorządowych, jesteśmy jednak zdeterminowani, aby ten teren, który dziś nie jest w żaden sposób wykorzystywany, przywrócić miastu Kraków - podkreśliła minister Emilewicz.
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego; w jej skład wchodzi pięć hut - w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Europie. AMP zatrudnia ok. 12 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ok. 14 tys. Należy do globalnego koncernu ArcelorMittal - największego na świecie producenta stali.
Od 2004 r., kiedy ArcelorMittal rozpoczął działalność w Polsce, firma zainwestowała w modernizację swoich instalacji 6 mld zł, z czego połowa przypadła na hutę w Krakowie.