Porozumienie ws. rosyjskiego embarga
Ministrowie rolnictwa Polski i Rosji, Marek Sawicki i Aleksiej Gordiejew, porozumieli się w środę w Moskwie w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga na polskie mięso.
Sawicki i Gordiejew poinformowali na wspólnej konferencji prasowej, że w przyszłym tygodniu w Kaliningradzie dojdzie do spotkania ekspertów weterynaryjnych obu państw, na którym zostanie podpisane stosowne memorandum, po czym od razu nastąpi uchylenie embarga. - Dostawy zostaną wznowione, gdy tylko służby weterynaryjne podpiszą memorandum - zadeklarował Gordiejew.
Szef rosyjskiego resortu rolnictwa zastrzegł jednak, że na niektóre artykuły ograniczenia zostaną utrzymane, co - jak wyjaśnił - wynika m.in. z wykrycia ognisk ptasiej grypy w Polsce.Gordiejew podkreślił, że służby weterynaryjne Rosji i Polski uzgodniły wzajemne wymogi i zasady kontroli produkcji zwierzęcej. Określono także punkty odpraw produktów mięsnych i opracowano mechanizm współpracy służb dwóch krajów. - Gwarantujemy - obie strony - że do Rosji napływać będzie tylko dobrej jakości produkcja zwierzęca. Wyeliminowany zostanie import z krajów trzecich - oznajmił rosyjski minister. Gordiejew i Sawicki przekazali również, że spotkają się ponownie w przyszłym miesiącu w Berlinie, przy okazji dorocznych targów Gruene Woche (Zielony Tydzień). Będą tam rozmawiać m.in. o rosyjskim embargu na polskie produkty pochodzenia roślinnego. Ministrowie poinformowali, że w ciągu miesiąca eksperci fitosanitarni obu stron przygotują wspólny raport na spotkanie w Berlinie. Sawicki powiedział, że jest zadowolony z wyników moskiewskich rozmów. - Były one bardzo konstruktywne. Podjęte zostały konkretne decyzje. Ta pierwsza dotyczy możliwości wznowienia handlu produktami mięsnymi w ciągu tygodnia, kiedy to zespoły weterynaryjne podpiszą stosowne porozumienia - oświadczył. Minister dodał, że "sprawy fitosanitarne strona polska ma nadzieję zamknąć na targach Gruene Woche w Berlinie". - Natomiast kwestie współpracy w dziedzinie hodowli zarodowej, nasiennictwa i biopaliw, a także zagadnienia wymiany konferencyjno-promocyjno- naukowej będą przedmiotem dalszych rozmów - powiedział Sawicki. Rosja wprowadziła embargo w listopadzie 2005 roku. Początkowo dotyczyło on jedynie mięsa, a następnie również produktów roślinnych.
Bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj powiedzieć "tak, tak, tak", chyba trzeba by powiedzieć "da, da, da" - powiedział premier Donald Tusk o zapowiedzi zniesienia rosyjskiego embarga na polskie mięso.
"Widać wyraźnie, że polityka odprężenia i lepszych relacji, te moje gesty, przynoszą efekt. Tak jak zapowiadałem tuż po wyborach, doprowadzimy do szybkiego zniesienia embarga. Jesteśmy właściwie na mecie tego trudnego przedsięwzięcia" - powiedział premier dziennikarzom na pokładzie samolotu lecącego do Paryża. W Paryżu, pytany przez francuskiego dziennikarza, czy Polska wycofa swoje weto wobec negocjacji UE z Rosją, Tusk powiedział, że nie wyklucza, iż "szybkim finałem będzie także wycofanie weta". "Możemy mówić dziś o pierwszym bardzo poważnym kroku, który jest więcej niż tylko gestem, więcej niż nadzieją, że Warszawa i Moskwa odbudują lepsze relacje" - dodał premier.
Po otwarciu rosyjskiego rynku dla polskiego mięsa nie należy oczekiwać radykalnych zmian sytuacji, bo przez ostatnie lata straciliśmy rynki wschodnie - uważa prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej. "W czasie wizyt w zakładach na zachodzie widzieliśmy segregatory z napisem +Rosja+, czyli miejsca, które zajmowała kiedyś Polska, zostały wypełnione przez Niemców, Duńczyków, Holendrów" - powiedział PAP prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS" Jan Biegniewski, komentując zapowiedź porozumienia w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga na polskie mięso. "Teraz przed polskimi przedsiębiorcami będzie dość uciążliwa praca odzyskania rynków lub znalezienia innych" - dodał. Ministrowie rolnictwa Polski i Rosji Marek Sawicki i Aleksiej Gordiejew porozumieli się w środę w Moskwie w tej sprawie. W przyszłym tygodniu w Kaliningradzie dojdzie do spotkania ekspertów weterynaryjnych obu państw, na którym zostanie podpisane stosowne memorandum, po czym od razu nastąpi uchylenie embarga. Producenci nie spodziewają się szybkich zmian, ale - jak zaznaczył Biegniewski - już można zacząć pracę nad odzyskaniem rynku. "Nie sądzę jednak, aby odblokowanie eksportu pozwoliło na zmniejszenie tzw. świńskiej górki, ponieważ umowy z innymi krajami UE są już pozawierane. Oni korzystają z dopłat do eksportu i będąc na tym rynku, będą trudni do wyeliminowania. Zniesienie embarga raptownie nie otworzy rynku. Potrzeba będzie kilku miesięcy pracy" - dodał. Biegniewski ma jednak nadzieję, że po Nowym Roku z Polski wyjadą transporty produktów, ale "tak bezpośrednio nie przełoży się to na likwidację świńskiej górki w Polsce i w Europie".