Reklama

Poszerzenie KSSE strefy szansą na 5,3 mld zł inwestycji i tysiące miejsc pracy

Decyzja rządu o poszerzeniu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o ponad 269 hektarów otwiera szansę na inwestycje sięgające 5,3 mld zł i utworzenie dzięki nim kilkunastu tysięcy nowych miejsc - wskazują władze KSSE.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 16 grudnia 2016 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), weszło w życie 30 grudnia ub.r. Zgodnie z jego najnowszym brzmieniem katowicka strefa obejmuje grunty o powierzchni ponad 2614 ha.

We wtorkowej informacji w tej sprawie przedstawiciele KSSE uściślili, że rozporządzenie Rady Ministrów włączyło do Strefy grunty o powierzchni ponad 269 ha, zwiększając jej powierzchnię o ponad 11 proc., a także wyłączyło grunty o powierzchni niespełna 3,5 ha.

Według szacunków KSSE, na nowych jej terenach w perspektywie najbliższych lat może powstać ok. 13,4 tys. nowych miejsc pracy, przy nakładach inwestycyjnych rzędu 5,3 mld zł. Łącznie może pojawić się tam nawet 100 nowych projektów inwestycyjnych. Maksymalna łączna wielkość pomocy publicznej, jaka może trafić do inwestorów realizujących projekty na nowych terenach, to ok. 1,9 mld zł.

Reklama

Do Strefy włączono tereny położone w 16 miejscowościach, zarządzane przez wszystkie podstrefy KSSE. W podstrefie gliwickiej statusem specjalnej strefy objęto nowe grunty w Zabrzu (ponad 44 ha) i Oleśnie (ponad 31,5 ha). W podstrefie jastrzębsko-żorskiej to grunty w Jastrzębiu-Zdroju (ponad 25 ha), Godowie (ponad 14 ha), Radziechowach-Wieprzu (ponad 29 ha), Raciborzu (ponad 7,5 ha), Wodzisławiu Śląskim (ponad 24 ha) i Bielsku-Białej (0,73 ha).

W podstrefie sosnowiecko-dąbrowskiej do KSSE włączono grunty w Zawierciu (ponad 16 ha), Woźnikach (blisko 16 ha), Ogrodzieńcu (ponad 10 ha) i Krzepicach (niemal 19 ha). W podstrefie tyskiej znalazły się niemal 3 ha - w Lędzinach.

Ponadto, rozporządzenie włączyło do KSSE grunty będące własnością Skarbu Państwa, użytkowane przez działających na nich przedsiębiorców. Są to tereny w Bytomiu (użytkowane przez jedną ze spółek grupy Kopex, a także firmę Conbelts) oraz w Węgierskiej Górce (Metalpol). Grunty włączone w Katowicach, na których planowana jest inwestycja firmy Rockwell Automation, są własnością spółki Echo 135 (oraz Skarbu Państwa, w jej użytkowaniu).

Włączone do strefy grunty - poza dwoma przypadkami - są własnością samorządów gmin i miast, a także Skarbu Państwa (w zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych oraz w użytkowaniu samorządów i prywatnych przedsiębiorców).

Cytowany we wtorkowej informacji prezes KSSE Piotr Wojaczek zaznaczył, że rozszerzenie, wpisujące się w realizację strategii zrównoważonego wpływu strefy na rozwój regionu, ma służyć rozwiązywaniu konkretnych, lokalnych problemów związanych np. z rynkiem pracy.

"Analizujemy wybrane lokalizacje pod kątem ich potencjału społecznego czy dostępności infrastruktury i następnie we współpracy z samorządem lokalnym wnioskujemy o utworzenie obszaru strefy. Przykładem rozwijających się z sukcesem nowych lokalizacji są nasze tereny w Ujeździe, Zabrzu, Dąbrowie Górniczej lub Częstochowie, które wypracowały swoją markę i przyciągają kolejnych inwestorów" - wskazał Wojaczek.

Wyraził przekonanie, że podobny scenariusz uda się zrealizować na teraz włączonych terenach - choć przemiana terenu inwestycyjnego w "tętniący inwestycjami park przemysłowy" nie następuje od razu, a proces często wymaga dużych nakładów.

Wejście w życie 30 grudnia ub. roku rozporządzenia zmieniającego granice katowickiej strefy zakończyło trwające od 2015 r. postępowanie w tej sprawie. Zgody na włączenie gruntów do KSSE wyraziły władze poszczególnych gmin i właściciele terenów, a proces pozytywnie zaopiniowały zarządy woj. śląskiego i opolskiego.

Podobne przyjęte przez rząd w tym czasie rozporządzenia rozszerzyły, poza KSSE, również powierzchnie stref: Kostrzyńsko-Słubickiej (o 68 ha), Łódzkiej (o 88 ha) i Warmińsko-Mazurskiej (o 351 ha). Łączna powierzchnia specjalnych stref ekonomicznych w Polsce po ostatnich zmianach, zgodnie ze stanem na koniec 2016 r., według informacji KSSE, wynosi ponad 20,9 tys. ha, przy limicie 25 tys. ha.

- - - - - -

Krakowska SSE: 28 nowych zezwoleń w 2016 r. na projekty o wartości ponad 1 mld zł

Krakowski Park Technologiczny, spółka zarządzająca specjalną strefą ekonomiczną w Krakowie, wydał w zeszłym roku 28 zezwoleń dla nowych projektów inwestycyjnych. Łączne nakłady zadeklarowane przez inwestorów to 1,047 mld zł oraz 1408 nowe miejsca pracy.

Jak podkreślił we wtorek prezes Krakowskiego Parku Technologicznego (KPT) Wojciech Przybylski, tak dobre wyniki strefy w 2016 r. stały się możliwe m.in. dzięki powiększeniu jej obszaru o 159 hektarów w kwietniu zeszłego roku. Obecnie liczy ona blisko 867 hektarów, rozmieszczonych w 30 gminach położonych na terenie województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

W wyniku wydanych w zeszłym roku zezwoleń w Krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej będzie realizowanych 28 nowych projektów inwestycyjnych. Łączne nakłady inwestycyjne zadeklarowane przez firmy wyniosą 1,047 mld zł. Powstanie 1408 nowych miejsc pracy.

Na inwestycje w strefie zdecydowały się 22 polskie firmy oraz sześć zagranicznych. 10 z nich to firmy małe, 15 - duże, a trzy - średnie. 14 projektów to kolejne przedsięwzięcia podmiotów już funkcjonujących w SSE, zaś pozostałe to pierwsze inwestycje.

W zeszłym roku największe nakłady zadeklarowały firmy z branży motoryzacyjnej. - Cieszymy się, że najwyraźniej branża automotive odkryła Małopolskę jako bardzo dobre miejsce do rozwoju swoich projektów. Przemysł samochodowy generuje wysokie nakłady inwestycyjne i dużą ilość nowych miejsc pracy - ocenił Przybylski.

Wśród wielomilionowych inwestycji z tej branży są przedsięwzięcia francuskiego Valeo czy japońskiej firmy Mabuchi Motor.

Grupa Valeo, producent komponentów motoryzacyjnych, zainwestuje ponad 420 mln zł w najbliższych latach w rozbudowę i unowocześnienie swoich dwóch fabryk. W Chrzanowie firma zainwestuje co najmniej 101,7 mln zł oraz utworzy 100 nowych miejsc pracy w rozbudowywanym zakładzie produkującym lampy samochodowe. W Skawinie zaplanowano natomiast inwestycje na poziomie 323 mln zł oraz zatrudnienie co najmniej 150 osób; związane jest to z rozbudową oddziałów zajmujących się produkcją systemów chłodzenia silnika oraz wycieraczek.

Japońska firma Mabuchi Motor podjęła decyzję o budowie w podstrefie w Bochni nowej fabryki wytwarzającej niewielkie silniki elektryczne wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym. Będzie to pierwszy zakład tej firmy w Europie. Japoński koncern zainwestuje tam około 360 mln zł oraz utworzy 400 nowych miejsc pracy.

Z kolei francuska firma Somfy rozbuduje kosztem 90 mln zł swoją fabrykę w Niepołomicach k. Krakowa, zajmującą się produkcją napędów do żaluzji, krat sklepowych, okiennic i bram. Dzięki temu powstanie 200 nowych miejsc pracy.

Krajowa spółka technologiczna Comarch, która była jednym z pierwszych inwestorów w krakowskiej SSE, zadeklarowała w zeszłym roku zbudowanie tam kolejnego biurowca za ponad 69 mln zł, dzięki czemu powstanie co najmniej 300 nowych miejsc pracy.

Przedstawiciele KPT podkreślili, że spółka ta prowadzi znacznie szerszą działalność, niż tylko związaną z zarządzaniem strefą. W ubiegłym roku zagospodarowała biurowiec, w którym działa ponad 60 firm z sektora technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT).

KPT wygrał także dwa projekty w ramach konkursów Regionalnego Programu Operacyjnego na łączną kwotę ponad 5 mln zł, otrzymał 6 mln zł na utworzenie akceleratora ScaleUp oraz 30 mln na fundusz zalążkowy Bridge Alfa. "Skorzystają na tym startupy oraz małe i średnie firmy, do których skierowane są niemal wszystkie projekty KPT" - zaznaczył Przybylski.

Krakowska strefa powstała w 1997 roku. Spółka nią zarządzająca wydała w tym czasie ponad 210 zezwoleń na działalność w strefie. Dotychczasowa wysokość nakładów inwestycyjnych to 3,8 mld zł i 17 tys. nowych miejsc pracy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »