Potężny wzrost zatrudnienia w USA. Bezrobocie najniższe od 54 lat

W sektorze pozarolniczym w USA w styczniu 2023 r. powstało 517 tys. nowych etatów - wynika z danych amerykańskiego Biura Statystyki Pracy (BLS). Skala styczniowego ożywienia na rynku pracy znacząco przekroczyła oczekiwania analityków ankietowanych przez Reutersa opiewające na 185 tys. Stopa bezrobocia spadła z 3,5 do 3,4 proc. To najniższy poziom od maja 1969 roku.

W grudniu 2022 r. w amerykańskim sektorze pozarolniczym powstało 260 tys. nowych miejsc pracy. Dane zostały skorygowane w górę z 223 tys. 

Zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło o 443 tys. etatów (oczekiwano 175 tys., w poprzednim miesiącu 269 tys. po korekcie z 220 tys.). 

Stopa bezrobocia spadła w styczniu z 3,5 do 3,4 proc. i jest najniższa od blisko 54 lat. Ekonomiści oczekiwali jej wzrostu do 3,6 proc. Średnia płaca godzinowa wzrosła w ujęciu miesięcznym o 0,3 proc., a w ujęciu rocznym o 4,4 proc.

"Washington Post": Osłupiające dane!

Wysoki wzrost liczby miejsc pracy - ponad dwukrotnie większy niż miesiąc wcześniej - zaskoczył ekonomistów i komentatorów. Według ankietowanych przez "Wall Street Journal" ekspertów, spodziewali się oni średnio wzrostu o jedynie 187 tys. "Washington Post" nazwał styczniowe liczby "osłupiającymi".

Reklama

Jak podano w komunikacie urzędu, największy wzrost miejsc pracy zanotowano w sektorze rozrywkowym i hotelarskim, usług biznesowych i służbie zdrowia.

Poziom uczestnictwa w rynku pracy pozostaje jednak na poziomie nieco niższym (62,4 proc.) niż przed wybuchem pandemii Covid-19. Think tank Center for Economic and Policy Research (CEPR) podał, że najniższy w historii pomiarów jest poziom bezrobocia wśród Afroamerykanów - 5,4 proc.

Nowe dane o bezrobociu wpłyną na przyszłe decyzje Fed?


Według "Washington Post", nadspodziewanie dobra sytuacja na rynku pracy "stawia nowe pytania" na temat wysiłków banku centralnego w celu ograniczenia inflacji. Wskaźniki inflacyjne w ostatnich miesiącach stopniowo lecz konsekwentnie spadały, a wraz z tymi danymi zmniejszyło się tempo podnoszenia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Dziennik komentuje, że spadek bezrobocia mimo "chłodzenia" gospodarki przez Fed skomplikuje jego dalsze decyzje.

Zobacz również:


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: USA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »