Reklama

Poważne zarzuty UOKiK dla towarzystwa ubezpieczeniowego

1,5 miliona złotych kary dla ubezpieczyciela za wyższe opłaty niż zapisane w umowie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał towarzystwo ubezpieczeniowe HDI Gerling Życie - ustaliła reporterka RMF FM Agnieszka Witkowicz.

Chodzi o polisy, w których ubezpieczenie jest połączone z funduszem inwestycyjnym. Ubezpieczyciel zapisał, że przez pierwsze trzy lata opłaty nie mogą być wyższe niż 2,5 proc. sumy zadeklarowanych składek.

Reklama

UOKiK dowodzi, że w praktyce spółka pobierała od klientów jeszcze dodatkowo opłatę wysokości 4 proc. składek. W sumie opłaty, które ponosił klient wynosiły nie 2,5 procent, ale ponad 6 procent. W konsekwencji ze składki klienta było inwestowanych mniej pieniędzy.

Jak dowodzi UOKiK, ubezpieczyciel stosował taką praktykę od 2004 roku, co jeszcze potęguje straty klientów.

HDI Gerling Życie nie zgadza się z tymi zarzutami. Towarzystwo twierdzi, że informowało klientów o opłatach, a UOKiK błędnie interpretuje zapisy umów. Firma złożyła już odwołanie do sądu.

-----

To czwarta kara dla ubezpieczyciela w tym roku. Pozostałe trzy dotyczyły ubezpieczeń samochodowych. Prezes UOKiK nałożyła karę finansową na Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych w wysokości 469 297 zł, na UNIQA 303 139 zł, a na Generali Towarzystwo Ubezpieczeń ponad 600 tys. zł. We wszystkich przypadkach chodziło o różnicowanie kwot odszkodowań wypłacanych z polis autocasco. Kierowcy, którzy zdecydowali się na wypłatę pieniędzy na podstawie wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę ubezpieczyciela otrzymywali sumę pomniejszoną o podatek VAT, osoby, które zdecydowały się na zwrot kosztów na podstawie faktur dokonanej już naprawy, mogły liczyć na odszkodowanie zawierające ten podatek.

Agnieszka Witkowicz

Dowiedz się więcej na temat: UOKiK | RMF FM | HDi | Życie | towarzystwo ubezpieczeniowe | ubezpieczyciele | kara

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »