Reklama

Poważny sygnał dla Białorusi

Rosyjskie MSZ w reakcji na wypowiedź prezydenta Alaksandra Łukaszenki na temat mediów ostrzegło w piątek, że ewentualne wydalenie z Białorusi przedstawicieli mediów z Rosji nie poprawi atmosfery w stosunkach rosyjsko-białoruskich, a może jedynie im zaszkodzić.

MSZ Rosji odniosło się do piątkowego wystąpienia Łukaszenki, który zarzucił mediom zagranicznym, zwłaszcza rosyjskim, nieobiektywne relacjonowanie sytuacji w jego kraju po niedawnej ponad 50-procentowej dewaluacji narodowej waluty.

Według Łukaszenki, to zagraniczne media podsycają zwiększony popyt na rynku walutowym i konsumpcyjnym. "Śledziłem i media zagraniczne u nas, które tutaj, dzięki administracji prezydenta, zaczęły dominować, a także media za granicą. (...) Nie będę ich wymieniać, żeby nie przysparzać im popularności, ale zróbcie wszystko, żeby tych mediów już na naszym terytorium nie było" - powiedział na naradzie poświęconej sytuacji gospodarczej i społecznej.

Reklama

Białoruski dyktator zaznaczył, że "najwięcej histerii pojawiło się w mediach rosyjskich".

MSZ Rosji oznajmiło, że "takie wypowiedzi przedstawicieli Białorusi wywołują głębokie ubolewanie". "Zamiast poważnej analizy trudności, które białoruskie społeczeństwo rzeczywiście dzisiaj przeżywa, i sytuacji międzynarodowej, jaka ukształtowała się wokół Białorusi, a także poszukiwania dróg wyjścia, w Mińsku postanowiono pójść po linii najmniejszego oporu" - oceniło rosyjskie MSZ.

"Najłatwiej znaleźć winnych poza granicami Białorusi i zakazać niektórym mediom działania w kraju" - dodało.

W poniedziałek Bank Narodowy przeprowadził dewaluację białoruskiego rubla, obniżając jego kurs o ponad 50 procent, co spowodowało panikę na rynku wewnętrznym. Władze w Mińsku starają się o kredyt w wysokości 3 mld dolarów od Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (EaWG). Rosja, która ma decydujący głos w tej poradzieckiej organizacji regionalnej, uzależnia tę pożyczkę od przeprowadzenia przez Białoruś zakrojonej na szeroką skalę prywatyzacji.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »