Powstanie Centralna Dolina Wodorowa. Nowa inwestycja w Kozienicach

- Centralna Dolina Wodorowa, która powstaje, to jest duża nadzieja, duża odwaga (...) Jeżeli jest czas na wodór, to jest on właśnie teraz. I dobrze, że Polska właśnie w tym czasie podejmuje takie działania. Ta dolina jest wyjątkowa, ponieważ łączy co najmniej trzy województwa. Każde z nich opiera się o potencjał swoich przemysłów - powiedziała minister klimatu Anna Moskwa podczas konferencji z okazji podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia CDW.

Minister klimatu Anna Moskwa zaznaczyła, że Centralna Dolina Wodorowa ma do wykonania wiele ważnych zadań. 

- Ja myślę, że przed nią stoi przede wszystkim jedno. Obawa, że tego wodoru może być za mało, patrząc na listę podmiotów, które są tym wodorem zainteresowane, z tej doliny. Nie mówiąc o transporcie, czy to radomskim, czy kieleckim, czy CPK, który także czeka w kolejce - powiedziała. 

Zyska: Kozienice to energetyczne serce Polski

Jak podkreślał wiceszef MKiŚ i pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska, w ciągu ostatnich kilku lat "rząd podjął szereg inicjatyw związanych z budową gospodarki wodorowej w Polsce".

Reklama

- To przede wszystkim opracowanie i przyjęcie przez Radę Ministrów "Polskiej strategii wodorowej". (...) Ale także założenie porozumienia sektorowego, pierwszego w Unii Europejskiej. Na dzień dzisiejszy w ramach tego porozumienia funkcjonuje ponad 200 podmiotów z Polski i ze świata, w tym nasze czempiony, jak Orlen i Enea - wskazywał. 

Wiceminister dodał, że Centralna Dolina Wodorowa "daje ogromną szansę, żeby powstawały tu projekty o znaczeniu ponadregionalnym, a nawet europejskim".

- Jesteśmy w Kozienicach, to energetyczne serce Polski. Ponad cztery gigawaty mocy zainstalowane, które pracuje w oparciu o węgiel kamienny. Kolejne dwa gigawaty to elektrownia w Połańcach. (...) Chcemy dla konkurencyjności polskiej gospodarki obniżyć emisyjność sektorów, w tym sektora energetycznego, w wykorzystaniu mieszanki gazowej i z biegiem czasu wodoru zeroemisyjnego - powiedział. 

Ireneusz Zyska wskazał ponadto, że trwają prace nad stworzeniem "Konstytucji dla wodoru". 

- Z inicjatywy minister Moskwy rozpoczęliśmy prace nad tak zwaną "Konstytucją dla wodoru". To są ramy regulacyjne rynku wodoru. Zarówno prawo energetyczne, jak i dedykowana ustawa o promowaniu wytwarzania wodoru ze źródeł zeroemisyjnych. Jesteśmy na ścieżce przyjęcia tych dwóch ustaw przez Radę Ministrów, by później trafiły do Sejmu - stwierdził. 

Szefowa MKiŚ: Centralna Dolina Wodorowa ma służyć transportowi

- Centralna Dolina Wodorowa powstanie w Kozienicach i będzie wykorzystywać potencjał Enei - ogłosiła w sobotę w TVP Info minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, zapowiadając poniedziałkowe wydarzenie, podczas którego w Elektrowni Kozienice został podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej. 

Jak podkreśliła szefowa MKiŚ, Polska jest jednym z liderów produkcji wodoru. - Dolina powstanie w Kozienicach. Będzie przede wszystkim wykorzystywać potencjał Enei (...). Enea z racji tego, że planuje bloki gazowe ma ten potencjał, by wodór móc produkować i potem go użytkować - powiedziała Moskwa. 

Minister wskazała, że dolina może służyć np. transportowi. - Będzie dużo nowych linii kolejowych, dużo połączeń w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Kolej CPK może wykorzystywać właśnie wodór. Już dziś w transporcie jesteśmy liderem produkcji autobusów wodorowych. W transporcie publicznym Polska sobie bardzo dobrze radzi ze zmianą na transport nisko i zeroemisyjny. Wodór jest kolejną nadzieją - stwierdziła. 

Jak podał resort klimatu, w Polsce działa siedem dolin wodorowych (dolnośląska, mazowiecka, podkarpacka, śląsko-małopolska, pomorska, wielkopolska, zachodniopomorska) oraz jeden Centralny Klaster Wodorowy. Centralną Dolinę Wodorową będą tworzyć podmioty z województwa świętokrzyskiego, łódzkiego oraz Mazowsza Południowego. Celem dolin wodorowych jest integracja sektorów, znalezienie partnerów biznesowych oraz optymalizacja procesów i kosztów. 

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »